Ponta: Indexarea pensiilor depinde dacă Băsescu promulgă bugetul. E vorba şi de ce venituri obţinem

Indexarea pensiilor din ianuarie anul viitor depinde doar de decizia preşedintelui Traian Băsescu de a promulga până la acea dată Legea bugetului asigurărilor sociale, a declarat premierul Victor Ponta, adăugând că "este vorba şi de veniturile pe care le obţinem", în contextul declaraţiei lui Voinea.
Filip Stan
09 dec. 2013, 15:38
Ponta: Indexarea pensiilor depinde dacă Băsescu promulgă bugetul. E vorba şi de ce venituri obţinem

„Dacă preşedintele promulgă Legea bugetului asigurărilor sociale până la 1 ianuarie, sigur că da”, a răspuns Ponta întrebat de presă dacă pensiile vor putea fi indexate de la 1 ianuarie anul viitor.

La remarca jurnaliştilor că ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, nu era sigur de această variantă, Ponta a continuat: „Este vorba şi de veniturile pe care le obţinem, dar eu cred…da, ţine doar de decizia preşedintelui de a promulga legea”.

Ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, susţine că prin promulgarea legii bugetului asigurărilor sociale pe 2014, fără promulgarea bugetului de stat, se creează o stiuaţie fără precedent şi nu se poate spune dacă este posibilă plata pensiilor majorate încă din prima lună a anului.

Conform Legii bugetului asigurărilor sociale, pensiile trebuie să fie indexate cu 3,76% de la 1 ianuarie 2014.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, joi, că bugetul nu a sosit la promulgare, că se aşteaptă să primească legea luni şi că o poate analiza, înainte de a lua o decizie, până pe 29 decembrie, el precizând că va promulga imediat bugetul asigurărilor sociale.

Parlamentul a adoptat, miercuri, bugetul de stat şi bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul 2014.

Şeful statului a precizat, în mai multe rânduri, că va respinge bugetul, în condiţiile în care acesta conţine creşterea accizei la carburant.

Luni, premierul Victor Ponta a anunţat că Guvernul intenţionează să aplice acciza de 7 eurocenţi doar la benzină şi să amâne introducerea acestei taxe la motorină pentru o perioadă de trei luni, interval în care să fie căutate soluţii.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Contre fără precedent în direct Florin Prunea – Ilie Dumitrescu: „Tu trebuia să ieși la Kennet Andersson” / „Bă, m-ați înnebunit, terminați!”
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Se poate cumula pensia militară cu salariul? Ce spune legea în 2025
Adevarul
Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
Lucian Burdujan, zărit ”într-o stare deplorabilă”. A plecat departe de Capitală: ”Părea că se ascunde”
MediaFlux
Ajutor de 400 de lei pentru 2,7 milioane de pensionari, înainte de Crăciun. Ministrul Muncii, anunț și despre recalculare
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai