Ponta, la BBC News: Am verificat toate informaţiile în cazul cărnii de cal şi nu sunt nereguli

Autorităţile române au verificat toate informaţiile disponibile în cazul cărnii de cal, legate inclusiv de procedura de procesare a cărnii, şi nu au identificat până în prezent vreo neregulă, a declarat, miercuri, premierul Victor Ponta pentru BBC News.
Romania TV
13 feb. 2013, 18:17
Ponta, la BBC News: Am verificat toate informaţiile în cazul cărnii de cal şi nu sunt nereguli

„Potrivit tuturor verificărilor efectuate de autorităţile române şi europene este foarte clar că sunt companii în România care exportă carne de cal, dar totul a fost conform standardelor, iar sursa şi tipul cărnii au fost clar specificate. Undeva, pe reţeaua de distribuţie către Marea Britanie sau alte ţări, se pare că s-a întâmplat ceva ilegal şi vom coopera pentru a pedepsi firmele implicate şi a reda încrederea consumatorilor europeni”, a spus Ponta, precizând că sancţiunea va fi aplicată şi firmelor româneşti dacă au fost implicate, dar amintind că datele de până în prezent nu indică o astfel de implicare.

El a arătat totodată că această problemă reprezintă o criză extrem de serioasă pentru Europa, nu doar pentru România, Marea Britanie sau Franţa, deoarece afectează dreptul consumatorului european la siguranţa alimentară.

„Este afectat dreptul absolut al consumatorului european de a şti cu exactitate ce anume aliment este şi de unde provine”, a spus Ponta.

În acelaşi timp, premierul a explicat că, în acest caz care a declanşat scandalul cărnii de cal, producătorii români nu au exportat carne către Marea Britanie, ci către Franţa, Luxemburg, Cipru şi alte state europene şi a apreciat astfel că şi autorităţile europene trebuie să identifice unde anume a fost comisă frauda, să dispună măsuri drastice împotriva firmelor vinovate şi să aplice reguli care să evite în viitor astfel de fraude.

Scandalul a luat o dimensiune europeană după ce carne de cal, în loc de carne de vită, a fost descoperită săptămâna trecută în lasagna vândută sub marca Findus în Marea Britanie. Aceste pachete au fost produse de subcontractantul francez Comigel.

Carnea respectivă, care ar proveni din România potrivit autorităţilor franceze, ar fi trecut pe la un comerciant olandez, apoi cipriot, după care a ajuns la procesatorul francez Spanghero şi a fost redirecţionată către preparatorul Comigel.

Ancheta efectuată în diferite ţări nu a stabilit, până în prezent, în ce ţară a fost etichetată fraudulos carnea.

DailyBusiness
Nicușor Dan nu vede posibilă exploatarea aurului de la Roșia Montană cu tehnologiile actuale
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum a reacționat Gigi Becali când a aflat că Aberdeen – FCSB se va transmite pe Voyo. Exclusiv
Capital.ro
Taxă în România pentru șoferi. Anunț privind locurile de parcare. Trebuie să prezinți RCA și ITP valabil
Playtech.ro
Ce salariu primeşte o însoţitoare de zbor, în 2025? Cum se calculează banii exact: 'Vă spun la ce să vă aşteptaţi, asta este realitatea'
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Cum s-a făcut Călin Georgescu de râs cu „călugării abandonați”. Nu a înțeles nimic din noua legislație privind CASS
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Tragedie pe drumul spre Thassos! Trei persoane și-au pierdut viața după ce un TIR a lovit violent două mașini la bariera de taxare
Cancan.ro
Motivul pentru care George Burcea nu mai apare în Wednesday, sezonul 2. IREAL ce salariu ar fi cerut actorul român
iamsport.ro
Trump s-a întâlnit cu Zelensky și a făcut un anunț de impact pentru Ucraina: ”Cred că vom încheia acest război” + Ce spune că va vorbi cu Putin la telefon
MediaFlux
Decizie privind seniorii cu pensie peste 3.000 de lei. Vor fi afectați de această schimbare fiscală
stirilekanald.ro
Raluca Pânzaru NU s-a sinucis! Cum a murit, de fapt! Breaking news
Guvernul vrea să taie cu 30% salariile de la ANRE, ASF și ANCOM. Vor fi reduse cu 10% și posturile