Ponta, la bilanţ. Doi ani, la conducerea PSD

“Nu voi marca aniversarea prin ceva special, pentru că revenirea la normalitate nu trebuie să fie motiv de laudă”, scrie Victor Ponta, în cea mai recentă postare pe blog.
Romania TV
20 feb. 2012, 22:05
Ponta, la bilanţ. Doi ani, la conducerea PSD

Liderul PSD trece în revistă cele cinci motive pentru care ar trebui să fie mândru de ceea ce a realizat în această perioadă.

  1. “Am participat la unificarea opozitiei, ca raspuns la ceea ce voia electoratul de la noi, si ca solutie pentru o guvernare diferita in viitor. Construirea si consolidarea USL este o realizare pentru politica romaneasca, pentru ca aceasta alianta, desi in opozitie, intruneste deja aproape 60% din optiunile electoratului si are multe realizari la activ.
  2. Am contribuit la construirea unei oferte diferite – pozitiva si profesionista, cu solutii care pot crea locuri de munca, pot reduce saracia si coruptia si pot repara nedreptatile comise in acesti ani. Oferta noastra inseamna alt model de a face politica – in care respectam profesionistii, in care respingem politizarea cu orice pret si in care nu reducem Romania la “ai nostri” si “ai lor”.
  3. Am demonstrat ca putem invata din ceea ce oamenii – majoritatea tacuta a celor corecti, care isi platesc taxele si care respecta regulile, care vor o viata normala si nu scandal – incearca sa ne transmita. Adica, sa fim decenti si umili, sa nu fim aroganti, sa tinem cont de parerea lor, sa construim tot ce propunem pentru viitor pornind de la ei, de la nevoile lor, de la ideile lor si de la sperantele lor.
  4. Am deschis PSD catre societatea civila, cu care avem un dialog tot mai deschis. Buni profesionisti, tineri educati, activisti din toate domeniile (mediu, educatie, sanatate, cultura), profesori si academicieni – tot mai multi gasesc in PSD un partener de dialog si o structura tot mai deschisa sa ii asculte si sa colaboreze cu ei.
  5. Am inceput sa aratam lumii, partenerilor externi, ca un viitor guvern USL inseamna un pas inainte, inseamna intarirea parteneriatelor actuale si inseamna o garantie ca democratia este aparata. PSD este un partener tot mai respectat in familia socialista, iar USL primeste semnale favorabile din partea marilor cancelarii. Suntem capabili sa scoatem Romania din izolare si sa afirmam o pozitie mai importanta a tarii noastre in UE”, conchide Victor Ponta.

 

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Pacea dintre SUA și Iran nu ieftinește motorina. De ce se scumpesc instant carburanții, dar se ieftinesc greu. „Dacă apare o criză toate se duc în sus”
Capital.ro
Documentul care se obține de la Casa de Pensii. Se aplică românilor din țară și străinătate. Îl cer autoritățile sau angajatorii
Playtech.ro
Satul din Spania unde poți primi casă gratis și un loc de muncă dacă accepți să începi o viață nouă acolo
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Îl striga Teo, Teo!” Filmul tragediei din Buzău, unde un băiețel de aproape 4 ani a fost sfâșiat de un câine. Mama lui a ajuns într-un suflet la locul tragediei
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Primă de 1.000 de lei de la stat. Documente necesare și unde se depun
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi