Ponta: Mă întâlnesc cu Băsescu, dar eu voi reprezenta România la Consiliul European

Premierul Victor Ponta a afirmat că se va întâlni, joi, cu preşedintele Traian Băsescu, dar a apreciat că el va fi cel care va reprezenta România la reuniunea Consiliului European.
Romania TV
13 iun. 2012, 17:25
Ponta: Mă întâlnesc cu Băsescu, dar eu voi reprezenta România la Consiliul European

Mă voi vedea cu preşedintele pentru a ne armoniza poziţiile. Nimeni nu contestă dreptul preşedintelui la partea de reprezentare, dar la Consiliul European merg doar prim-miniştrii. Soluţia finală va fi în 2013, odată cu modificarea Constituţiei„, a spus Ponta, la România TV.

Premierul a amintit că a primit deja invitaţia de a participa la reuniunea Consiliului din partea preşedintelui UE şi că nu poate renunţa.

Nu am cum să renunţ, ar însemna să încalc eu decizia Parlamentului. Sunt convins că nu se va ajunge la suspendare, cel puţin nu din acest motiv, pentru că eu voi participa la Consiliu şi discuţia se va încheia„, a afirmat şeful Guvernului.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, miercuri seară, că a discutat cu premierul Victor Ponta, menţionând că se va întâlni joi cu acesta şi că nu doreşte să anticipeze rezultatul acestei discuţii.

Întrebat cum va proceda în 28 iunie, dacă premierul va continua în a dori să reprezinte România la Consiliul European, Traian Băsescu a răspuns că poate asigura de un singur lucru, anume că nu se va pune „în situaţii ridicole”.

El a adăugat că, în acelaşi timp, nimeni să nu-i ceară să abdice de la atribuţiile constituţionale.

Preşedintele a mai declarat, răspunzând unei întrebări, că delegarea atribuţiilor poate fi o soluţie, în legătură cu subiectul reprezentării la Consiliul European, el precizând însă că nicio altă soluţie nu îi poate fi impusă.

Întrebat despre posibilitatea delegării atribuţiilor de reprezentare, Băsescu a spus că aceasta poate fi o soluţie, dar nicio altă soluţie nu îi poate fi impusă.

El a spus însă că tot în Constituţie sunt stabilite cazurile în care se pot delega atribuţiile: boală, demisie.

DailyBusiness
BNR menţine dobânda de politică monetară la 6,50% pe an
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
Scenariu sumbru pentru clienții Nordis: plătești mai mult sau pierzi apartamentul. Evaluarea care schimbă jocul în dosarul de inslovență
Capital.ro
Decizie privind norma de hrană. Bolojan anunță și creșterea unei vârste de pensionare: O necesitate pe care nu o putem evita
Playtech.ro
Ce este norma de hrană pentru bugetari, cine o primește și în ce țări europene mai există această componentă la salariu
Adevarul
Iubire mare între două handbaliste de la CSM București. Una dintre ele acceptase inelul de logodnă de la un bărbat
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
A văzut ce are Mitică Dragomir acasă și a izbucnit: ”Ce conducător ai fost tu?! Te-ai născut îmbrăcat în Napoleon, mă iau transpirațiile!”
MediaFlux
Acord între SUA și Iran. Lovitura dată de Trump la programul nuclear al arabilor
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat