Ponta: Pe 11 iunie, Băsescu m-a sunat şi mi-a spus că va ieşi la luptă împotriva Guvernului şi a USL

Primul-ministru Victor Ponta a afirmat, în cadrul unei emisiuni la postul public de televiziune, că a fost sunat de şeful statului a doua zi după alegerile locale care i-ar fi spus că va ieşi la luptă împotriva Guvernului şi a USL.
Romania TV
21 aug. 2012, 18:21
Ponta: Pe 11 iunie, Băsescu m-a sunat şi mi-a spus că va ieşi la luptă împotriva Guvernului şi a USL

Ponta a negat că USL ar fi început ostilităţile cu preşedintele Traian Băsescu, prin începerea procedurilor de suspendare a şefului statului. Potrivit premierului, relaţiile s-au deteriorat imediat după alegerile locale, la iniţiativa preşedintelui.

„Până în 10 iunie, Traian Băsescu a fost foarte retras, Atunci USL a obţinut o victorie la care nici noi nu ne-am aşteptat: am câştigat la Suceava împotriva lui Gheorghe Flutur, am câştigat Bucureştiul în totalitate. Luni, pe 11 iunie, m-a sunat şi mi-a spus pe un ton foarte agresiv: ‘Gata, s-a terminat! De azi ies la luptă cu Guvernul şi cu USL’. Aşa că nu noi l-am ridicat la luptă, ci victoria USL şi rezultatul foarte slab al al PDL l-a determinat pe Traian Băsescu să înceapă bătălia”, a declarat Ponta.

Acesta crede că mobilul deciziei preşedintelui a fost perspectiva sumbră pentru PDL la alegerile parlamentare din toamnă. „Preşedintele Băsescu şi-a concentrat tot atacul pe guvernul USL ştiind foarte bine că neavând propriul guvern care să gestioneze alegerile, PDL va rămân în opoziţie şi după 2012”, a apreciat premierul.

Ponta susţine că atacurile lui Băsescu au devenit evidente, deţinând „informaţii absolut certe” potrivit cărora şeful statului s-ar fi aflat în spatele scandalului legat de plagiatul tezei de doctorat. „Suspendarea a fost o reacţie, nu un atac împotriva sa”, a conchis Victor Ponta.

Ulterior, într-o intervenţie telefonică la România TV, Ponta a detaliat circumstaneţele convorbirii. „Nu voi fi primul care să ridic sabia s încep un conflict, dar nici să fiu un sac de box. A fost extrem de agresiv, era foarte şocat într-un fel de rezultatele de la alegerile locale şi au fost neaşteptate şi pentru mine. Traian Băsescu era extrem de nervos şi mi-a zis că ‘Gata, de astăzi intru în arenă si încep lupta’ „, a spus Ponta.

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a unit trioul pe care Gigi Becali îl visează la FCSB! Florinel Coman, Denis Drăguș și Florin Tănase au făcut spectacol în vacanță. Video
Capital.ro
Banca blochează accesul la banii din cont. Situația în care nu se poate retrage cash. Documentul care trebuie prezentat
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?