Ponta: Preşedinţia, CSM, CC, ICCJ cer buget mai mare. Parlamentul decide. Dacă tăiem, tăiem la toţi

Administraţia Prezidenţială, Curtea de Conturi, Curtea Constituţională, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Consiliul Suprem al Magistraturii au solicitat majorări ale bugetelor, însă doar Parlamentul poate decide asupra reducerii acestora, nu Guvernul, a declarat, joi, premierul Victor Ponta.
Romania TV
10 ian. 2013, 19:37
Ponta: Preşedinţia, CSM, CC, ICCJ cer buget mai mare. Parlamentul decide. Dacă tăiem, tăiem la toţi

„În conformitate cu Constituţia, sunt autorităţi care îşi fac singure bugetul: Administraţia Prezidenţială, Curtea de Conturi, Curtea Constituţională, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Consiliul Suprem al Magistraturii. Toţi au cerut majorări. Eu n-am voie, pentru că i-aş «persecuta», în mod sigur, dacă aş tăia eu, dar sigur că Parlamentul trebuie să găsească o soluţie în care când dăm, dăm la toată lumea, iar când tăiem, tăiem la toată lumea”, a spus Ponta.

În luna decembrie, premierul anunţa că Parlamentul va avea acelaşi buget ca în acest an chiar dacă numărul de parlamentari a crescut în urma alegerilor de la 470 la 580 persoane, iar Preşedinţia va avea, ca şi Guvernul, un buget mai mic pentru cheltuieli de protocol.

El a adăugat că şi Preşedinţia trebuie să fie mai închisă la buzunare, ca şi Guvernul şi Parlamentul.

Premierul a oferit ca exemplu de risipă a banilor publici faptul că la nivelul Preşedinţiei se închiriază „ditamai” avionul Tarom cu 100 locuri, care stă pe pistă trei zile aşteptând un singur om, în timp ce el, ca prim-ministru, apelează la cursele de linie ale companiei aeriene.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
De ce a jucat Craiova cu frică. Analiza lui Andrei Vochin: „Filipe ‘Coelhinho’ trebuia să facă ce a făcut Tromso cu CFR Cluj”
Capital.ro
Ai încă buletinul vechi? Data după care nu îl vei mai putea folosi, chiar dacă este valabil
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România