Ponta: PSD şi UNPR vor vota în favoarea cererii privind DEMISIA lui Traian Băsescu VIDEO

Victor Ponta a declarat, luni, că a luat act de iniţiativa preşedintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, privind adoptarea unei declaraţii comune a Parlamentului prin care să se solicite demisia de onoare a preşedintelui Traian Băsescu şi a anunţat că PSD şi UNPR vor vota în favoarea cererii privind demisia şefului statului.
Romania TV
23 iun. 2014, 11:51
Ponta: PSD şi UNPR vor vota în favoarea cererii privind DEMISIA lui Traian Băsescu VIDEO

„Am luat act de iniţiativa preşedintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, căreia i s-a alăturat şi preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, privind o şedinţă comună, care să aibă loc miercuri, unde vom adopta  o declaraţie politică. Dacă ajungem la un acord, ceea ce cu siguranţă se va întâmpla, parlamentarii PSD şi UNPR vor vota în favoarea declaraţiei politice care să ceară preşedintelui României asumarea politică a răspunderii pentru buna funcţionare a Justiţiei şi imaginea internaţională a României”, a declarat Victor Ponta.

Parlamentul va cere DEMISIA lui Traian Băsescu. Plenul reunit al celor două Camere se va reuni miercuri

Premierul a adăugat că, în opinia sa, textul declaraţiei comune pe care Parlamentul urmează să o asume ar putea fi îmbunătăţit.

Domnul Tăriceanu ne-a prezentat acel text. Noi am fost de acord cu ideea adoptării unei declaraţii politice a Parlamentului, dar forma trebuie îmbunătăţită’, a mai spus Ponta, adăugând că reprezentanţii UDMR vor lua o decizie cu privire la votul pe care îl vor exprima în plenul reunit după ce vor intra în posesia formei finale a declaraţiei comune.

‘Miercuri sau marţi, când văd (cei de la UDMR -n.r.) textul declaraţiei, se vor decide. Asta au spus în interior (în timpul şedinţei coaliţiei de guvernare – nr.). Sunt convins că asta vor face’, a conchis Ponta.

Duminică seară, premierul Victor Ponta a anunţat că alianţa de la guvernare se va întâlni luni pentru a discuta despre declaraţia prin care Legislativul să ceară demisia preşedintelui Traian Băsescu, în contextul scandalului în care este implicat fratele acestuia, Mircea Băsescu.
 
Kelemen Hunor, despre DEMISIA lui Traian Băsescu: Nu ne jucăm cu astfel de solicitări

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințul Harry și Meghan Markle se mută înapoi în Marea Britanie. Regele Charles a aflat că se vor întoarce acum câteva zile
Fanatik.ro
Mirel Rădoi ar fi gelos pe mașina lui Ofri Arad! Bolidul fotbalistului de la FCSB a întors toate privirile. Foto
Capital.ro
Alertă aeriană în România, în noaptea de miercuri spre joi. A fost emis un mesaj RO-Alert după ce o dronă a pătruns în spațiul aerian național
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
Cine era medicul de la Spitalul Universitar de Urgență București care s-a sinucis! Avea doar 28 de ani
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără de 29 de ani a fost sfâșiată de urs, la doar o zi după ce fusese cerută în căsătorie. Tragedia a avut loc sub privirile logodnicului
iamsport.ro
S-a întâlnit cu Radu Naum la piață și a rămas perplex: ”Mi-a dat o palmă! Mă gândeam: «Cine face asta?»”
MediaFlux
Horoscop 20 august. Ziua în care se întoarce norocul! O zodie primește o șansă pe care nu o poate rata
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat