Portugalia – Ghana 3-2 la CM 2022 din Qatar. Cristiano Ronaldo scrie istorie: e primul care reuşeşte asta!

Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător care înscrie la cinci Cupe Mondiale consecutive, după ce Portugalia a învins joi, scor 3-2, Ghana, într-un meci contând pentru Grupa H a turneului final din Qatar.

24 nov. 2022, 20:11
Portugalia - Ghana 3-2 la CM 2022 din Qatar. Cristiano Ronaldo scrie istorie: e primul care reuşeşte asta!

Portugalia – Ghana 3-2 la CM 2022 din Qatar. Portugalia a deschis scorul dintr-un penalty, în minutul 68: Cristiano Ronaldo a fost faultat în careu de către Salisu şi tot el a transformat. Ghanezii au egalat în minutul 73, prin Andre Ayew, dar lusitanii au lovit decisiv prin Joao Felix în minutul 78 şi Rafael Leao în minutul 81. Bukari a stabilit scorul final în minutul 88.

Citeşte şi: Cristian Tudor Popescu, dezgustat de Cupa Mondială din Qatar. Pe cine a luat la ţintă: „E un interlop şi un şef mafiot!”

PORTUGALIA: Diogo Costa – Joao Cancelo, Ruben Dias, Danilo Pereira, Guerreiro – Bruno Fernandes, Ruben Neves (Rafael Leao 78), Bernardo Silva (Joao Palhinha 88) – Otavio (William 56), Cristiano Ronaldo (Goncalo Ramos 88), Joao Felix (Joao Mario 88). ANTRENOR: Fernando Santos

GHANA: Ati-Zigi – Seidu (Lamptey 66), Djiku (Semenyo 90+2), Amartey, Salisu, Baba – Kudus (Bukari 77), Partey, Abdul Samed (Kyereh) 90+2, Andre Ayew (Jordan Ayew 77) – I.Williams. ANTRENOR: Otto Addo

Cartonaşe galbene: Danilo 90+1, Bruno Fernandes 90+5 / Kudus 45+1, A. Ayew 49, Seidu 57, I. Williams 90+1

Arbitri: Ismail Elfath (SUA) – Kyle Atkins (SUA), Corey Parker (SUA) – Stephanie Frappart (Franţa)

Citeşte şi: Federaţia daneză de fotbal ameninţă cu ieşirea din FIFA după scandalul banderolelor de susţinere a drepturilor LGBT

Cristiano Ronaldo, un nou record

Starul lusitan a devenit primul jucător care înscrie la cinci Cupe Mondiale consecutive! A fost reușita cu numărul opt la turneele finale pentru Cristiano Ronaldo, în 18 partide. Pus pe liber de Manchester United, CR7 a beneficiat în continuare de încrederea conaționalilor săi, a purtat banderola de căpitan și a izbucnit în lacrimi în timpul intonării imnului.