Poştaşii ies în stradă pentru a-şi păstra drepturile

Membrii Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România vor picheta sediile profecturilor din ţară, începând de vineri şi până în 27 august, nemulţumiţi de măsurile propuse de conducerea Poştei Române pentru redresarea companiei, printre care eliminarea unor sporuri şi reducerea unor drepturi salariale.
Romania TV
09 aug. 2012, 14:39
Poştaşii ies în stradă pentru a-şi păstra drepturile

Preşedintele Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România (SLPR), Matei Brătianu, a anunţat, joi, că în august vor fi organizate pichete la sediile prefecturilor din ţară, iar dacă cererile sindicaliştilor nu vor fi soluţionate, în septembrie vor fi organizate marşuri de protest şi un miting în Capitală, informează Mediafax.

Conducerea Poştei ne-a prezentat, luni, un plan de măsuri care cuprinde două seturi de inţiative pentru redresarea companiei, care presupun eliminarea sporului de fidelitate, reducerea cu 50 la sută a primei de vacanţă şi a tichetelor de masă, eliminarea sporului pentru cumul de funcţii, restructurarea reţelei poştale din mediu rural şi eliminarea majorării salariului cu o clasă de salarizare o dată la trei ani (dacă salariatul reuşeşte la testare), precum şi reducerea cu 50 la sută a normei de lucru pentru tot personalul din mediul rural, adică 10.000 de salariaţi, şi alţi 2.000 din mediul urban, impunerea a două zile libere neplătite pentru tot personalul angajat”, a declarat Matei Brătianu.

Potrivit preşedintelui SLPR, conducerea companiei a anunţat că dacă setul de măsuri nu va fi acceptat de angajaţi, urmează disponibilizarea unui număr de 6.400 de oameni, adică 20 la sută din salariaţii companiei.

Matei Brătianu a precizat că prin începerea protestelor angajaţii urmăresc să obţină, în primul rând, plata orelor suplimentare, recuperarea concediilor pe anul 2011, plata sporului pentru cumulul de funcţii, dar şi luarea măsurilor necesare pentru asigurarea unor condiţii normale de lucru în oficiile poştale pe timpul iernii.

Totodată, liderul sindical a făcut referire la refuzul conducerii companiei de a rezolva unele probleme ale salariaţilor, printre care asigurarea de consumabile în oficiile poştale, astfel încât salariaţii să nu fie „obligaţi să plătească, lunar, din banii din salariul lor net, rechizite, consumabile sau hârtie”, dar şi problemele privind întârzierea cu două-trei săptămâni a eliberării adeverinţelor către salariaţi.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Daniel Pancu pleacă din România! Unde merge în vacanță și ce își ia cu el în bagaje?
Capital.ro
Nicușor Dan ar putea anunța astăzi propunerea de premier. Cine este favoritul președintelui? Trei nume sunt analizate la Cotroceni
Playtech.ro
Cât costă să devii independent energetic în 2026. În câți ani îți scoți banii pe panouri fotovoltaice și ce opțiuni de finanțare au românii
Adevarul
Tipurile de cancer strâns legate de consumul de alcool. Nu există o „cantitate sigură”, iar mitul „unui pahar pe zi” este fals
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
De ce ar fi fost convocat, de fapt, Andrei Șucu la naționala României: ”Are 6 meciuri în 6 luni la nivelul lui de vârstă! M-am întâlnit cu un oficial FRF, asta mi-a zis”
MediaFlux
Horoscop 2 iunie. Un nou capitol important va începe pentru aceste zodii
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți