Poți primi amendă dacă circuli cu anvelope de iarnă pe timpul verii? Ce spune Codul rutier 2026

Poți circula vara cu anvelope de iarnă? Deși nu există o interdicție sau sancțiune, mecanicii avertizează asupra uzurii cauciucurilor și a motorului. Totuși, legea prevede o anumită situație în care se aplică sancțiuni.
Alexandra Dumitrescu
25 iun. 2026, 12:10
Poți primi amendă dacă circuli cu anvelope de iarnă pe timpul verii? Ce spune Codul rutier 2026

Legislația rutieră în vigoare nu include o dată oficială de la care anvelopele de iarnă sunt obligatorii și nici un termen-limită până la care trebuie să fie înlocuite cu cele de vară. Autoritățile verifică exclusiv condițiile de drum existente în momentul deplasării.

Obligația de a folosi anvelope de iarnă se aplică exclusiv în momentul în care drumul este acoperit cu zăpadă, gheață sau polei. În absența acestor condiții, șoferii au libertatea de a circula cu orice tip de anvelopă omologată, cu respectarea specificațiilor tehnice ale vehiculului.

În același timp, există frecvent confuzii legate de utilizarea anvelopelor de iarnă în sezonul cald. Deși mulți conducători auto cred că această practică ar fi interzisă, legislația nu prevede sancțiuni pentru circulația cu astfel de pneuri pe timp de vară.

Astfel, este permis ca un autovehicul să fie folosit în mod legal pe timpul verii cu anvelope de iarnă, inclusiv în condiții de temperaturi ridicate, atâta timp cât acestea sunt omologate, corespund dimensiunilor recomandate de producător și se încadrează în limitele legale de uzură.

Însă, mecanicii auto spun că utilizarea pneurilor de iarnă pe asfalt încins nu este recomandată, deoarece compoziția cauciucului este concepută pentru temperaturi scăzute, iar în timpul verii materialul devine mai moale și se poate deteriora mai rapid.

Alt factor este creșterea rezistenței la rulare, fenomen care poate duce la un consum mai mare de combustibil, în special pe distanțe lungi sau în cazul deplasărilor frecvente. Din acest motiv, chiar dacă legea permite utilizarea anvelopelor de iarnă vara, mulți șoferi aleg să monteze anvelope dedicate sezonului cald pentru a beneficia de performanțe și eficiență mai bune.

Sancțiunile cele mai aspre sunt aplicate în sezonul rece, atunci când șoferii circulă fără echiparea corespunzătoare pe drumuri afectate de zăpadă, gheață sau polei. În astfel de situații, poliția rutieră poate constata contravenția și dispune sancțiuni semnificative.

Potrivit legislației în vigoare, lipsa anvelopelor de iarnă în condiții de iarnă este încadrată într-o categorie superioară de sancțiuni contravenționale, iar amenzile pot depăși 4.000 de lei, în funcție de punctele de penalizare aplicate.