POVESTE FRUMOASĂ DE VIAŢĂ. Cum a ajuns un refugiat sirian om de afaceri, din vânzător ambulant de pixuri, de la o simplă poză FOTO

Un refugiat sirian care abia reușea să supraviețuiască în Beirut, Liban, a reușit să-și schimbe complet viața după ce un om i-a făcut o poză în timp ce muncea din greu pe străzi.
Iulian Tudor
09 nov. 2019, 09:05
POVESTE FRUMOASĂ DE VIAŢĂ. Cum a ajuns un refugiat sirian om de afaceri, din vânzător ambulant de pixuri, de la o simplă poză FOTO

Abdul, originar din Siria, încerca să convingă oamenii să-i cumpere pixurile pe străzile din Beirut, în timp ce își căra fiica în brațe, scrie redactia.ro.

Deși era foarte cald afară, el nu voia să renunțe fiindcă asta ar fi însemnat că fiica lui n-ar mai fi avut ce să mănânce.

Dar cineva i-a făcut o poză, cineva care i-a surprins hotărârea de a supraviețui, a postat apoi imaginea pe internet, aceasta a devenit virală și cineva l-a ajutat.

Citeşte şi Peste o sută de prizonieri din Statul Islamic au evadat în Siria

Gissur Simonarson este un dezvoltator de site-uri din Norvegia, el a văzut la fel ca toată lumea imaginea pe internet și a început o strângere de fonduri în numele lui Abdul și al familiei lui. Astfel oamenii au putut dona suma de 200.000 de dolari.

Banii au ajuns la Abdul care a dovedit că e un om chibzuit și inteligent. Nu i-a cheltuit pe toți, ci a început trei afaceri. În plus, pentru a-i ajuta pe cei 1,2 milioane de refugiați care trăiau în Liban, Abdul a decis să angajeze 16 refugiați sirieni. Pe lângă asta el a ajutat financiar, de atunci, atât pe membri familiei sale cât și pe prieteni.

Acum viața lui Abdul este complet schimbată, iar fetița lui este fericită. Cu ajutorul oamenilor și datorită inteligenței sale, a trecut de la căutatul în gunoaie și vinderea de pixuri pe stradă, la a fi un respectat om de afaceri.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Motivul din spatele deciziei radicale pe care Mihai Rotaru a luat-o la Universitatea Craiova: „Asta arată că e un conducător extrem de ascultat”
Capital.ro
Doliu în televiziune! Un mare nume din industrie s-a stins la doar 47 de ani: Suntem profund îndurerați
Playtech.ro
Minivacanța de 1 Mai, dată peste cap de vremea rea. Unde plouă și unde revin temperaturile ca de final de iarnă
Adevarul
Reacțiile ironice ale românilor la criza politică și moțiunea PSD-AUR: „Acest băiat cu 11 clase urmează să decidă soarta țării”
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața după ce a suferit un infarct la volan, în București. A intrat cu mașina într-o șoferiță de 32 de ani
iamsport.ro
Gigi Becali, dat în vileag: ”A venit în chiloți acasă”. Unde a comis-o patronul de la FCSB
MediaFlux
Gest extrem de îndrăzneț făcut de fiica lui Putin. Absolut nimeni nu are voie să se apropie de un supercomputer
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR