Povestea lui Sergiu Ion, tânărul care a mers călare 40 de kilometri să-şi vadă soţia care a născut VIDEO

Un tânăr a mers călare 40 de kilometri, din satul în care se afla, până în Iaşi, ca să-şi vadă soţia care a născut. Bărbatul avea declarație pe proprie răspundere și mască, dar tot a fost sancționat, pentru că nu avea voie cu animale în oraș.
Romania TV
27 mart. 2020, 11:16
Povestea lui Sergiu Ion, tânărul care a mers călare 40 de kilometri să-şi vadă soţia care a născut VIDEO

Imaginile cu Sergiu Ciobotariu, din Răducăneni, au devenit virale pe rețelele de socializare. Tânărul spune că a vrut să își vadă fiul și a încercat să ia un un mijloc de transport în comun până la spital, însă nu a fost lăsat. Acesta a avut nevoie să apeleze la cal pentru a ajunge să își vadă fiul nou născut. El spune că voia să îi ducă mâncare și pamperși soției sale.

„Am încercat să iau un tramvai. Nu m-au lăsat. Nu am avut bani să iau un taxi. M-am întors acasă și m-am urcat pe cal. Prima data m-a oprit un echipaj de Poliție. I-a fost milă de mine și m-au lăsat să plec. Pe urmă m-a oprit un echipaj de la Poliția Locală. Au râs de mine, m-au luat la mișto. Mai apoi m-a mai oprit un echipaj, au fost de treabă. Nu m-au amendat. Au înțeles că am o urgență și nu am avut altă variantă”, a spus Sergiu, potrivit BZI.ro.

Citeşte şi: Cum arată prima masă a zilei a unui pacient infectat cu coronavirus VIDEO

Tânărul spune că lucrează cu ziua ca să facă rost de bani pentru a-și crește cei trei copiii. A început și construcția unei case, pentru a oferi o viață mai bună familiei sale. „Am fost plecat la muncă… În fiecare zi plec la muncă cu calul… Fac cam 30 de lei pe zi, nu mai mult. Când am aflat că a născut, am mers să-i duc de mâncare”, a spus Tânărul.

Bărbatul a recurs la agest gest extrem din cauza restricţiilor impuse în perioada stării de urgenţă. Avea la el declarația pe proprie răspundere, purta mască, dar tot a fost sancționat, cu un avertisment, pentru că nu avea voie călare în mijlocul orașului.

Mai mult, tânărul i-a înțeles pe oamenii legii și s-a întors acasă, fără a mai putea ajunge la maternitate.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?