Povestea tragică a unei mame care nu a apucat să-și țină niciodată copilul în brațe. COVID a despărțit-o de cel mic la doar câteva zile după naștere

O mamă a trei copii a murit din cauza COVID la opt zile după ce a adus pe lume încă un băiețel. Nu a mai apucat nici măcar să-și țină în brațe bebelușul.
Claudia Simion
09 mart. 2021, 10:23
Povestea tragică a unei mame care nu a apucat să-și țină niciodată copilul în brațe. COVID a despărțit-o de cel mic la doar câteva zile după naștere

COVID a despărțit-o de cel mic la doar câteva zile după naștere

O mamă a trei copii a murit din cauza COVID la opt zile după ce a adus pe lume încă un băiețel. Nu a mai apucat nici măcar să-și țină în brațe bebelușul.

Joanna Jimenez, în vârstă de 36 de ani, și partenerul său au fost testați pozitiv. Cazul femeii s-a agravat, iar din cauza măsurilor stricte de carantină medicii s-au văzut nevoiți să-l ia pe bebeluș de lângă mama lui imediat după naștere pentru a-l proteja de virus, potrivit Mirror.

Din nefericire, starea de sănătate a Joannei s-a deteriorat rapid și a murit la doar opt zile după naștere, fără să-și poată strânge măcar în brațe micuțul.

Singura dată când l-a putut vedea pe micul Ashton a fost pe FaceTime și în poze făcute de asistente, a povestit partenerul femeii, Chad Augustus, de 36 de ani.

Pentru că organismul femeii a lucrat din greu ca să-l protejeze pe bebeluș în timpul sarcinii, femeia a ajuns cu sistemul imunitar la pământ, iar virusului i-a fost mai ușor să-l distrugă.

După ce l-a adus pe lume pe Ashton, Joanna a început să aibă probleme grave de respirație, iar plămânii ei au cedat în cele din urmă.

A fost transferată la un spital aflat la mile depărtare de casa ei, dar din păcate nici medicii de acolo nu au mai putut face nimic pentru ea.

După tragedie, partenerul ei, Chad, a povestit: „Joanna nu a fost niciodată capabilă să-l țină în brațe pe Ashton”.

„Tot ce s-a întâmplat până astăzi se simte ireal. Mă simt de parcă ea e plecată în vacanță și urmează să se întoarcă acasă în câteva zile. Specialiștii mi-au spus că sistemul ei imunitar îl proteja pe bebeluș și în felul acesta organismul ei a devenit vulnerabil și a putut fi atacat de COVID”, a mai spus Chad.

Ultima dată când cei doi părinți au vorbit a fost pe FaceTime, cu două zile înainte de moartea Joannei.

Toți cunoscuții tinerei au rămas șocați de tragedie și încă nu pot accepta că au rămas fără ea. „Era o persoană foarte bună și o interesa să facă pe toată lumea fericită. E frumoasă pe interior și exterior. Nu va avea posibilitatea să își vadă copilul în prima zi de școală. Dar îi voi spune că era foarte frumoasă și că îl privește din Rai și că tot ce are de făcut este să o facă mândră”.

Citește și Adevărul din spatele ușilor închise de la ATI Sibiu! ”Ce am văzut eu nu poate fi închipuit de o viață de om. Oamenii nu mor de COVID, mor asfixiați, sedați. Abator e puțin spus, ne omorâm între noi”

Citește și Apare medicamentul care te vindecă de Covid-19. Anunţ de ultimă oră al specialiştilor

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Noua sosie a Denisei Răducu. Babi Minune a înlemnit când a auzit-o cântând
Fanatik.ro
Fostul ministru de Interne a jucat fotbal! Marcator într-un meci de campionat: “Ce surpriză mi-ați făcut!”
Capital.ro
Nu mai trec ITP-ul. Milioane de mașini fabricate după 2019 pot rămâne fără drept de circulație. Nu e vina șoferilor
Playtech.ro
Cuvintele din limba română care se termină cu litera „w”. Sunt puţine şi sigur nu îţi treceau prin cap
Adevarul
Nou val de concedieri voluntare la Dacia. Câți bani primesc angajații care aleg să plece
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă sanitară! Un nou virus mortal face ravagii în mai multe țări. Ce este Nipah și cum se transmite
iamsport.ro
Fosta prezentatoare TV din România s-a mutat în America de Sud cu logodnicul fotbalist: ”Nu am știut în ce mă bag! A fost o durere foarte mare”
MediaFlux
Corina Tarniță, profesoara din România care a apărut în dosarele Epstein, primele declarații: ”Regret profund că l-am cunoscut”
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil