Povestea ursului soldat din cel de-al Doilea Război Mondial VIDEO

Una dintre cele mai ciudate poveşti cu animale din cel de-al Doilea Război Mondial a fost transformată într-un documentar.
Romania TV
17 nov. 2011, 13:26
Povestea ursului soldat din cel de-al Doilea Război Mondial VIDEO

Când Wojciech Narebski a fost chemat să îşi vadă noul comandant, în 1942, a avut o mare surpriză. În faţa cortului său se afla un urs. În acel moment a început prietenia dintre ursul Wojtek şi soldatul polonez în vârstă de 17 ani.

Legătura dintre ei a devenit mai strânsă şi datorită faptului că aveau acelaşi nume: Wojtek este diminutivul lui Wojciech, în poloneză.

Cu câteva luni înainte de întâlnirea lor, ursul Wojtek, care era pui pe atunci, a fost vândut unor soldaţi polonezi, în Iran. Ei veneau din Siberia şi se îndreptau către Estul Mijlociu, după ce fuseseră eliberaţi din taberele din Rusia. Se crede că mama ursuleţului a fost împuşcată de vânători.

„Era ca un copil, ca un pui de căţel. Bea lapte din sticlă, precum un bebeluş. Aşa că a crezut că aceşti soldaţi erau părinţii lui şi, prin urmare, avea încredere în noi şi era tare prietenos”, povesteşte Narebski pentru BBC.

Documentarul „Wojtek – The Bear That Went To War”, care a avut premiera la Londra, ne înfăţişează aventurile ursuleţului în timpul războiului.

Când soldaţii au vrut să îl ia pe urs cu ei în Italia, Wojtek a trebuit să fie înrolat oficial drept soldat. „Nu primea bani, însă era oficial un soldat polonez”, îşi aminteşte Narebski. Ursul prima, însă, porţie dublă de mâncare, din cauza mărimii sale.

Lui Wojtek îi plăcea să se „lupte” şi să boxeze cu colegii săi, mânca ţigări şi adora berea.

A fost crescut să nu fie un pericol pentru oameni. Era foarte liniştit, foarte cuminte„, mai spune Wojciech. Nu i-a plăcut, însă, de o maimuţă şi de alt urs, adoptaţi şi ei de trupele poloneze.

„Pentru oamenii care se aflau departe de familiile lor, departe de ţara lor, Wojtek a fost foarte important, din punct de vedere psihic”, mai povesteşte veteranul de război.

Un veteran britanic povesteşte cum a fost impresionat să vadă ursul cărând obuze în timpul bătăliei de la Monte Cassino, din Italia.

După război, Wojciech a fost trimis în Berwickshire, Scoţia, iar ursul a fost dus la grădina zoologică Edinburgh, unde foştii soldaţi îl vizitau. Cei doi prieteni au fost despărţiţi, însă, când Wojciech s-a întors în Polonia şi nu a fost lăsat să îl ia şi pe urs cu el, la un zoo local. Cu toate astea, polonezul nu l-a uitat niciodată pe ursuleţul său.

Wojtek a murit în 1963.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Tajine de pui cu lămâie şi măsline. Rețeta lui Chef Horia Manea de la Meniu de vedetă
Fanatik.ro
Contre în direct între Mihai Stoica și Victor Angelescu: „Radu Petrescu e cu CFR, nu cu FCSB! / O iei pe coclauri!”. Video
Capital.ro
Regulă la bloc pentru proprietari. Costurile sunt obligatorii. Se achită indiferent de numărul locuitorilor
Playtech.ro
Temperaturi neobișnuite în România după ninsori și frig. Cum va fi vremea până la 1 martie
Adevarul
Noua ordine europeană dă frisoane la Paris și Londra. „Istoria are experiențele a două războaie mondiale devastatoare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De ce nu este bine să te speli pe cap în MARȚEA ALBĂ. Tradiții și superstiții în Săptămâna Albă 2026
iamsport.ro
Ce s-a ales de cunoscutul milionar român care și-a amenițat angajatul că ”îl bate și îl duce în pădure”. A avut probleme cu legea: ”E un om normal acum”
MediaFlux
Se anunță reguli noi la RCA! Asigurare de trei ori mai scumpă pentru anumiți șoferi
stirilekanald.ro
VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat