Controale în Prahova după creşterea alarmantă a cazurilor de COVID-19. Zonele turistice, terasele şi ştrandurile sunt vizate

Prefectul de Prahova, Cristian Ionescu, a dispus, vineri, efectuarea de controale cu echipe mixte în zonele turistice aglomerate, la cluburi, terase şi ştranduri pe fondul creşterii alarmante în judeţ a numărului de infectări cu noul coronavirus, în ultimele 10 zile fiind confirmate mai mult de o jumătate din totalul cazurilor înregistrate de la începutul pandemiei.
Romania TV
03 iul. 2020, 16:02
Controale în Prahova după creşterea alarmantă a cazurilor de COVID-19. Zonele turistice, terasele şi ştrandurile sunt vizate

Potrivit unui comunicat emis de Prefectura Prahova, Cristian Ionescu a emis un ordin pentru constituirea, sub coordonarea sa, a Grupului de conducere a acţiunii privind verificarea respectării aplicării măsurilor de prevenire a infectării cu noul coronavirus SARS-CoV-2.

„În perioada 3-19 iulie 2020, vor fi constituite echipe mixte de control, formate din reprezentanţi ai instituţiilor publice cu atribuţii în domeniu, care vor acţiona în sistem integrat în scopul prevenirii, verificării şi sancţionării faptelor care duc la răspândirea virusului SARS-CoV-2 şi încălcarea normelor privind contextul actual. Această măsură, impusă prin ordin al prefectului, vine pe fondul creşterii alarmante, în ultima perioadă, a numărului de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, precum şi a numeroaselor sesizări privind încălcarea măsurilor impuse pe durata stării de alertă atât de persoanele fizice, cât şi juridice”, arată sursa citată.

Citeşte şi: 

Controalele vor viza modul de aplicare şi respectare a actelor normative în vigoare specifice prevenirii şi combaterii răspândirii COVID-19 în zonele de agrement şi turistice aglomerate, cluburi, terase, centre comerciale, pieţe, ştranduri, transport public şi alte zone/obiective de interes, iar în situaţiile de încălcare a normelor se vor dispune măsuri de sancţionare, inclusiv de suspendare a activităţii unor operatori economici.

Comisiile mixte vor fi formate din reprezentanţi ai Inspectoratului Judeţean de Poliţie Judeţean Prahova, Inspectoratului Judeţean de Jandarmi, Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, Grupării Mobile de Jandarmi „Matei Basarab” Ploieşti, Direcţiei de Sănătate Publică Prahova, Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, Inspectoratului Teritorial de Muncă Prahova, Inspectoratului Teritorial de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier Ploieşti.

Pentru organizarea acestor acţiuni, în următoarele două săptămâni se vor suplimenta efectivele şi mijloacele tehnice din teren.

Potrivit ultimei raportări, în Prahova au fost confirmate de la începutul pandemiei 526 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, 280 dintre ele fiind înregistrate în ultimele zece zile.

Citeşte şi: NO MORE FREE HUGS în Vama Veche şi 2 Mai, campanie de conştientizare şi responsabilizare privind limitarea răspândirii coronavirusului

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cel mai mare ”inamic” al meciurilor de la Cupa Mondială 2026. De ce ar putea fi întrerupte unele partide din America
Capital.ro
Prețuri carburanți 6 iunie. Benzina și motorina se apropie de 10 lei/litru. Ce se întâmplă acum în marile orașe din România
Playtech.ro
O schimbare misterioasă are loc în interiorul Soarelui. Cercetătorii spun că steaua noastră ar putea intra într-o nouă fază
Adevarul
Escrocheriile pe WhatsApp și SMS, „infracțiunea rapidă” a momentului. Pierderi medii de 733 de dolari
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Horoscop 6 iunie. Zodiile care se lovesc de mari probleme în acest weekend
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți