Preda: Propunerea lui Tokes privind modificarea sistemului de vot condamnă maghiarii la ghetoizare

Eurodeputatul PDL Cristian Preda se declară, într-o postare pe blog, împotriva propunerii lui Laszlo Tokes privind modificarea sistemului de vot, fostul consilier de la Cotroceni menţionând că demersul vicepreşedintelui PE este inechitabil şi îi condamnă pe maghiari la "ghetoizare".
Romania TV
08 ian. 2012, 16:14
Preda: Propunerea lui Tokes privind modificarea sistemului de vot condamnă maghiarii la ghetoizare

„Cum Tokes Laszlo a făcut publică scrisoarea pentru a stimula dezbaterea, îmi exprim aici punctul de vedere. Sunt împotriva propunerii prezentate de (încă) vicepreşedintele PE. Din trei motive. Primul este acela că o asemenea prevedere ar condamna maghiarii la ghetoizare”, scrie Preda.

Potrivit acestuia, populaţia electorală ar fi – în mod formal – divizată în votanţi pentru deputaţi maghiari şi votanţi pentru non-maghiari.

„Al doilea – există un mijloc mai elegant de a stimula competiţia, nu doar printre maghiari, ci în întreaga comunitate politică. Şi anume renunţarea la pragul electoral. Cartelul partidelor birocratizate care au confiscat scena politică nu va putea fi niciodată contestat dacă pragul nu e eliminat. Last but not least, o prevedere electorală de acest fel ar introduce o inechitate majoră şi, la limită, ar face inaplicabilă legea. Ce anume ar justifica introducerea unei asemenea cote doar pentru minoritatea maghiară? De nu şi nemţii? Romii sau lipovenii nu ar trebui protejaţi şi ei? Unde s-ar ajunge însă dacă legea ar fi o colecţie de excepţii?”, scrie Cristian Preda.

Preşedintele CNMT, Laszlo Tokes, i-a cerut sprijinul şefului statului, Traian Băsescu, printr-o scrisoare deschisă, pentru modificarea sistemului electoral astfel încât să conţină principiul reprezentării parlamentare a minorităţilor naţionale proporţional cu ponderea lor în populaţia României.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Fotbalistul acuzat că bea apa din ghivece și florării, surprins de ce a găsit în România: „Nu mă așteptam la asta”
Capital.ro
Locuiești la bloc? 10 reguli pe care mulți proprietari le înțeleg greșit și ajung să plătească mai mult.Ce spune legea
Playtech.ro
De ce apar mucegaiul și condensul chiar și vara. Greșeala pe care o fac mulți când folosesc aerul condiționat
Adevarul
„Românii au ajuns să meargă la supermarket ca la muzeu”. Consumul scade de șase luni
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Atac devastator la Cătălin Moroșanu: ”Eu mi-am făcut numele în ring, tu la TV, pe chiloțăreală! Nu te compari cu mine”
MediaFlux
Horoscopul lunii august. Cine renaște după jumătatea acestei luni și cine trebuie să lase trecutul în urmă pentru a avea noroc
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat