Pregătiri de război. Israelul se pregăteşte să atace Iranul

Israelul va prezenta Statelor Unite un nou plan pentru contracararea Iranului, care va include modalităţi de cooperare cu ţări arabe.
Filip Stan
26 aug. 2021, 19:26
Pregătiri de război. Israelul se pregăteşte să atace Iranul

Pregătiri de război. Afganistanul nu este singurul focar de panică pentru întreaga lume. Armata israeliană accelerează planurile operaţionale împotriva Iranului în contextul în care programul nuclear al Teheranului avansează, afirmă general-locotenentul Aviv Kohavi, şeful Statului Major militar din Israel.

„Progresele programului nuclear iranian au forţat Israelul să accelereze planurile operaţionale, iar bugetul apărării aprobat recent este configurat în acest sens”, a declarat Aviv Kohavi, şeful Statului Major al armatei israeliene, citat de cotidianul The Jerusalem Post. Declaraţia vine după ce luni ministrul israelian al apărării, Beni Gantz, a spus miercuri, 25 august, că Teheranul s-a apropiat semnificativ de momentul la care va fi în măsură să dezvolte o armă nucleară. Gantz a făcut aceste declarații în timp ce prim-ministrul Naftali Bennett vizitează Washingtonul pentru a discuta cu Joe Biden despre Iran, în cadrul primei sale vizite de stat în SUA în calitate de șef al guvernului israelian.

Premierul Israelului, Naftali Bennett, se află în Statele Unite, unde va discuta cu preşedintele Joe Biden despre abordarea faţă de Iran. „Când am început planificarea vizitei, părea sigură revenirea la Acordul nuclear iranian. Între timp, s-a schimbat preşedintele Iranului, iar lucrurile par mai puţin sigure. Din punctul nostru de vedere, s-ar putea să nu mai existe nicio relansare a Acordului nuclear iranian”, a afirmat Naftali Bennett.

Pregătiri de război. Israelul va prezenta Statelor Unite un nou plan pentru contracararea Iranului, care va include modalităţi de cooperare cu ţări arabe şi continuarea acţiunilor împotriva programului nuclear iranian, a precizat Naftali Bennett într-un interviu acordat cotidianului The New York Times. „Este vorba de o nouă abordare, noi modalităţi de abordare a problemelor, în mod realist, pragmatic şi prin poziţii rezonabile faţă de prieteni”, a declarat Naftali Bennett, înaintea întâlnirii cu preşedintele SUA, Joseph Biden.

Israelul face anunţul care dă fiori lumii: Iranul are BOMBA ATOMICĂ
„Ceea ce trebuie să facem şi ceea ce facem este să formăm o coaliţie regională cu state arabe rezonabile, care împreună cu noi să blocheze această expansiune şi dorinţă de dominare” din partea Iranului. „Israelul este aici, noi suntem ancora de stabilitate care are voinţa de a trece la acţiuni pentru a face mai sigură această regiune”, a subliniat Naftali Bennett. Premierul Israelului a reiterat că se opune revenirii Statelor Unite în Acordul nuclear iranian. Naftali Bennett a sugerat că Israelul va continua atacurile secrete asupra instalaţiilor nucleare iraniene, acţiuni pe care le-a numit „lucrurile din zona gri”. La rândul său, ministrul israelian al Apărării, Benjamin Gantz, a declarat, conform site-ului Ynetnews.com, că Israelul ar putea acţiona şi în mod unilateral pentru a bloca ambiţiile Iranului de a fabrica arme nucleare.

Război în Orientul Mijlociu. Siria a doborât rachete israeliene
Israelul a avertizat în mod repetat că ar putea recurge la o acţiune militară pentru distrugerea programului nuclear iranian. Israelul acuză Iranul că încearcă să fabrice arme nucleare sub paravanul unui program atomic civil.

William Burns, directorul Agenţiei Centrale pentru Informaţii din SUA (CIA), a efectuat săptămâna trecută o vizită oficială în Israel, pentru discuţii pe tema ameninţării strategice generate de Iran.

Statele Unite exercită presiuni asupra Iranului pentru renegocierea Acordului nuclear din 2015, iar negocierile stagnează. Israelul şi Statele Unite au atribuit Iranului atacul cu dronă care a vizat la sfârşitul lunii iulie petrolierul MV Mercer Street, un incident soldat cu moartea unui cetăţean român şi a unui britanic.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Jucătorul important de la naționala României care nu a mai ajuns la FCSB, deși era dorit de Gigi Becali: ”Avea probleme cu băutura”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit după o carieră de peste patru decenii. Era special pentru toată lumea
Playtech.ro
Cum să reduci factura la curent în luna decembrie 2025. Cele trei locuri din casă pe care trebuie să le verifici
Adevarul
Ucraina desființează Legiunea Internațională. Voluntarii străini trag un semnal de alarmă
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Denis Alibec, ”săgeți” directe către Gigi Becali: ”Dacă nu joc...”
MediaFlux
Soarele intră în Săgetător pe 22 noiembrie. 4 zodii vor fi afectate de acest fenomen astrologic!
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume