Război în Orientul Mijlociu. Siria a doborât rachete israeliene

Israelul confirmă rar loviturile sale din Siria, dar armata statului evreu a declarat că a lovit aproximativ 50 de ţinte în ţară, fără a oferi detalii.
Filip Stan
22 iul. 2021, 06:36
Război în Orientul Mijlociu. Siria a doborât rachete israeliene

Război în Orientul Mijlociu. Apărarea aeriană siriană a doborât joi mai multe rachete israeliene deasupra provinciei centrale Homs, cu ocazia celei de-a doua serii de lovituri israeliene din această săptămână, au raportat media siriene, notează AFP.

„În jurul orei locale 01.13 (miercuri, 22.23 GMT), inamicul israelian a efectuat un atac aerian vizând mai multe poziţii în zona Al-Qusayr din provincia Homs”, a transmis agenţia oficială de presă din Siria, SANA, care a citat o sursă militară.

„Apărarea noastră aerienă a interceptat rachetele (…), doborând cele mai multe din ele”, a adăugat sursa, precizând că atacul a provocat doar pagube materiale.

Război în Orientul Mijlociu. Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO), cu sediul în Marea Britanie, a raportat că rachetele au vizat poziţii militare ale luptătorilor din gruparea libaneză Hezbollah, distrugând depozite de arme.

Armata siriană a eliberat Al-Qusayr, un oraş strategic în apropierea frontierei libaneze, în iunie 2013, după un asalt al combatanţilor Hezbollah împotriva grupărilor rebele.

Această bătălie este considerată prima victorie militară majoră în Siria a grupării Hezbollah care a luptat alături de forţele fidele preşedintelui Bashar Al-Assad.

Atacul de joi a fost al doilea din această săptămână, după loviturile israeliene de luni, care au ucis cinci combatanţi proiranieni aliaţi ai regimului de la Damasc şi au distrus o bază utilizată de grupurile proiraniene şi un depozit de arme din vecinătate, în provincia Alep (nord), a indicat OSDO.

Două bombardiere strategice ruseşti escortate de avioanele de vânătoare ale Nrovegiei!
De la începutul războiului civil din Siria în 2011, Israelul a efectuat raiduri regulat în Siria, vizând în principal forţele iraniene şi cele ale Hezbollah, precum şi trupele guvernamentale siriene.

Israelul confirmă rar loviturile sale din Siria, dar armata statului evreu a declarat că a lovit aproximativ 50 de ţinte în ţară, fără a oferi detalii.

Luna trecuta, loviturile aeriene israeliene din centrul Siriei au ucis cel puţin 11 militari, reaminteşte AFP.

Imagini apocaliptice! Sute de persoane blocate la metrou în urma inundaţiilor. Oamenii, cufundaţi în apă până la nivelul umerilor. VIDEO

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți