Premieră medicală! O universitate din România dezvoltă o procedură în tratarea bolnavilor de COVID-19

Cercetătorii Universităţii Dunărea de Jos din Galaţi au dezvoltat o procedură care presupune recoltarea unei cantităţi mici de sânge de la pacienţi, respectiv 150 de ml, iar mai apoi să se introducă un amestec de 95% oxigen şi 5% ozon, iar sângele astfel tratat ajunge înapoi în organism printr-un sistem de perfuzare.
Romania TV
24 iul. 2020, 15:32
Premieră medicală! O universitate din România dezvoltă o procedură în tratarea bolnavilor de COVID-19

Activitatea de cercetare face parte din proiectul pe care Universitatea „Dunărea de Jos” din Galaţi l-a câştigat în cadrul Competiţiei Internaţionale organizate de Agenţia Universitară a Francofoniei (AUF). Proiectul se numeşte „Procédure alternative – thérapie par l’ozone par autohémothérapie majeure dans la lutte contre le COVID-19 (OZO-Co-VIE)” şi a fost depus de un colectiv de cadre didactice, cercetători şi specialişti de la Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Alimentelor din Galaţi, Facultatea de Medicină şi Farmacie, respectiv Spitalul Clinic de Urgenţă „Sf. Apostol Andrei”.

Citeşte şi: Amenzi usturătoare în Galaţi! Poliţiştii au găsit 21 de persoane înghesuite într-un microbuz de marfă. Nimeni nu purta mască VIDEO

Directorul de proiect este şeful de lucrări dr. ing. Cristian Dima, iar responsabil pentru partea medicală este asistentul universitar dr. Alexandru Nechifor. Din echipă mai fac parte asist univ. dr. Corina Manole, şefa Secţiei de Anestezie şi Terapie Intensivă a Spitalului Clinic de Urgenţă „Sf. Apostol Andrei”, dr. Anghel Mihaelac şi dr. Orosanu Cristina, medici specialist ATI şi Luminiţa Florea, asistent medical la Spitalul Clinic de Urgenţă „Sf. Apostol Andrei”.

„Suntem mândri să discutăm astăzi despre un proiect al Universităţii „Dunărea de Jos” din Galaţi finanţat de Agenţia Universitară a Francofoniei (AUF), în cadrul competiţiei internaţionale de proiecte destinate acţiunilor de reducere a impactului pandemiei COVID-19. Ţin să precizez că din aproape 2.000 de proiecte înscrise din 76 de ţări au fost selectate doar 92. Dintre acestea România are 3, iar 2 sunt ale universităţii noastre”, a declarat profesorul Puiu-Lucian Georgescu, rectorul Universităţii „Dunărea de Jos” din Galaţi. 

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„O să mori! Nu mai sta pe bancă!”. Toți doctorii i-au spus lui Mircea Lucescu înainte de Turcia – Romania să renunțe la antrenorat de urgență
Capital.ro
Ajutor de deces 2026. Se plătesc mai mulți bani pentru înmormântare din 30 martie. Cine ia doar jumătate
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Dezamăgirea unui turist român după o vacanță în Istanbul: „Țeapa supremă. Am mâncat mai scump decât în Paris, Viena, Dubai”
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Un antrenor român important, interzis la națională: ”Niciodată!”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare pentru români. Ilie Bolojan și Nicușor Dan dau semnale ferme pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj