PREMIERĂ: Sute de români au câştigat un proces împotriva celei mai mari bănci din ţară

Premieră în România, după ce cea mai mare bancă din ţară a pierdut la Înalta Curte un proces colectiv cu sute de clienţi. Aceştia vor avea de acum rate mai mici şi urmează să fie despăgubiţi de bancă pentru banii care le-au fost luaţi în plus, informează România TV.
Iulian Tudor
21 oct. 2015, 06:06
PREMIERĂ: Sute de români au câştigat un proces împotriva celei mai mari bănci din ţară

Instanţa a decis că banca a pretins o dobândă abuzivă în contracte. Este vorba despre dobânda de referinţă variabilă pe care o folosea la calculul dobânzii curente şi care aproape că se dubla după primul an de credit.

Astfel, 207 români vor avea de acum rate mai mici. De asemenea, ei vor fi despăgubiţi de bancă pentru banii luaţi în plus.

În prezent, BCR mai are alte patru procese cu ANPC pentru dobânzi şi comisioane abuzive.

Citeşte şi Acţionarii Băncii Transilvania au aprobat fuziunea cu Volksbank România

BCR aşteaptă ca instanţa să redacteze hotărârea luată marţi privind caracterul abuziv al dobânzii de referinţă variabilă, modificată unilateral de bancă, pentru a clarifica toate aspectele.
 
„Aşteptăm redactarea hotărârii instanţei, în această situaţie fiind incertă interpretarea sintagmelor (citate de mass-media): nulitatea absolută parţială a clauzei privind dobânda, în partea privind dobânda de referinţă variabilă, precum şi orice altă clauză care permite modificarea unilaterală a cuantumului dobânzii”, precizează BCR.

Banca susţine că are o strategie clară de închidere amiabilă a tuturor litigiilor, măsură aplicată inclusiv clienţilor aflaţi în proces cu banca la instanţele superioare, pentru a beneficia de dobânzi competitive.

 

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Se construiește, în sfârșit, „bijuteria arhitecturală” care-l va face foarte fericit pe Gică Hagi. Suma investită e uriașă, se dau 100.000.000 de euro
Capital.ro
Ce făcea Ion Iliescu la 45 de ani. Ceaușescu n-a văzut cu ochi buni pornirile sale: Nu mai văzuse nimeni așa ceva!
Playtech.ro
De ce să îți înfășori cheile mașinii în folie de aluminiu
Adevarul
Reducerea trupelor americane în România aprinde spiritele pe Reddit: „Ca și cum România nici nu contează”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
Prognoza meteo 2 noiembrie. ANM anunță temperaturi complet neașteptate pentru această perioadă a anului
stirilekanald.ro
O nouă EXPLOZIE a avut loc cu câteva momente în urmă, din cauza acumulării de gaze
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai