Premierul Chinei va efectua o vizită oficială în România la finele lunii noiembrie

Premierul chinez, Li Keqiang, va efectua o vizită oficială în ţara noastră pe 26 şi 27 noiembrie, relatează Mediafax. Oficialul când va participa la Summitul liderilor de Guvern Europa Centrală şi de Est - China şi va susţine un discurs în plenul Camerei Deputaţilor.
Filip Stan
18 nov. 2013, 20:47
Premierul Chinei va efectua o vizită oficială în România la finele lunii noiembrie

‘În data de 26 noiembrie, la Palatul Parlamentului, va avea loc Summitul liderilor de Guvern Europa Centrală şi de Est – China, eveniment la care va participa premierul Consiliului de Stat al Republicii Populare Chineze, Li Keqiang. În continuarea Summitului, înaltul demnitar chinez va efectua o vizită oficială în ţara noastră. (…) Pe 27 noiembrie, Li Keqiang va susţine un discurs în sala de plen a Camerei Deputaţilor la care vor asista deputaţi, senatori, primul-ministru Victor Ponta, membri ai Guvernului, preşedinţii consiliilor judeţene, primarul general al Capitalei, primarii de sector, primarii municipiilor reşedinţe de judeţ, şefii misiunilor diplomatice acreditaţi în România cu reşedinţa la Bucureşti şi alte personalităţi ale vieţii publice’, se arată într-un memorandum intern aprobat luni de Birourile permanente reunite ale Senatului şi Camerei Deputaţilor.

Premierul chinez se va întâlni pe 27 noiembrie, la Palatul Parlamentului, cu preşedintele Senatului, Crin Antonescu, şi cu preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea.

Zgonea a precizat că deputaţii lucrează în teritoriu pe 25 şi 26 noiembrie pentru ‘condiţiile de securitate care impun restricţii speciale pentru reuniunea primilor-miniştri din cele 14 ţări şi vizita oficială a primului-ministru al Chinei’.


VEZI SI:

Zgonea a inaugurat la Parlament o expoziţie de vinuri din Republica Moldova

 

 


DailyBusiness
Musli cu fructe retras de ANSVSA din magazinele Profi din cauza nivelului de toxicitate
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Motivul sinuciderii de pe Autostrada A1. Ce au găsit autoritățile la casa minorei și cum a ieșit testul de sarcină
Capital.ro
ANAF a dat termen 5 zile. Nunțile, botezurile sau alte evenimente, la control. Se transmit toate datele
Playtech.ro
Distanța grajdurilor sau cotețelor față de gardul vecinilor. Mulţi români pot fi amendaţi uşor dacă nu ţin cont de lege
Adevarul
Ultimul trend la nivel mondial: suzeta pentru bărbați, folosită ca metodă anti-stres. Nebunia a început de la un fotbalist și de la un artist
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Laura Cosoi, surpriză pentru fetița ei. I-a serbat ziua de naștere peste hotare
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Mircea este tânărul de 25 de ani care a murit în accidentul din Constanța. Era pasager în mașina care i-a devenit sicriu
Cancan.ro
Focoasă? NU, mai mult pufoasă! Avem imaginile ȘOCANTE cu Ella Vișan din 2015. Neatinsă de bisturiu, fără fațete, cu fălcuțele la purtător
iamsport.ro
Transferul realizat de Gigi Becali ar putea fi anulat de TAS: ”Nu mi se pare normal”
MediaFlux
Cât de gravă este noua tulpină COVID-19 „Stratus” . Specialiștii atrag atenția asupra unui simptom
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere