Dacian Cioloş prezintă la mijlocul lunii mai rezultatul evaluării miniştrilor: „Nu se pune problema unei remanieri”

Premierul Dacian Cioloş va face un bilanţ la şase luni de guvernare "undeva la jumătatea lunii", nu vineri aşa cum s-a anunţat iniţial, a declarat purtătorul de cuvânt al Executivului, Dan Suciu. Acesta a mai precizat că deocamdată nu se pune problema unei remanieri.
Iulian Tudor
05 mai 2016, 11:03
Dacian Cioloş prezintă la mijlocul lunii mai rezultatul evaluării miniştrilor:

Premierul va face un bilanţ la şase luni de guvernare undeva la jumătatea lunii. Joi se va întâlni cu toţi miniştrii, cu excepţia ministerelor de forţă, respectiv MAI, MApN, MAE, pentru a face o evaluare a activităţii şi modul în care se derulează proiectele asumate. Acum nu se pune problema unei remanieri guvernamentale„, a declarat Dan Suciu, potrivit Mediafax.

Referitor la demiterea sau demisia unor alţi membri ai Cabinetului, surse guvernamentale au declarat că dacă situaţia de la Ministerul Sănătăţii evoluează într-un sens care impune această măsură există posibilitatea plecării din Guvern a ministrului Patriciu Achimaş-Cadariu. „Dacă apar lucruri noi, apar lucruri noi, dar acum nu se pune problema unei remanieri„, au afirmat surse guvernamentale.

Inițial, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu, a anunțat că detalii legate de aceste discuții vor fi făcute publice vineri. „(Sunt discuții — n.r.) pe prioritățile fiecărui ministru, pe îndeplinirea obiectivelor asumate la începutul anului, pe etapa de parcurs pe care o desfășurăm în acest moment și pe finalizarea sau pe partea a doua anului, obiectivele pentru partea a doua a anului pentru ministere„, declara purtătorul de cuvânt al Executivului, miercuri, într-un briefing la Palatul Victoria.

CITEŞTE ŞI: Ministrul Culturii Vlad Alexandrescu a fost REVOCAT din funcţie. Corina Şuteu, nominalizarea premierului

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Rapidul, abandonat de Dan Șucu? De ce nu mai vine patronul la meciurile din Giulești. Exclusiv
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Documentele pe care proprietarii le pot verifica. Ce obligații are administratorul privind banii
Playtech.ro
ANM anunță o răcire puternică în România. Cât durează furtunile și când revin temperaturile de aproape 40 de grade
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cei doi frați înecați la Olimp, aduși acasă în sicrie albe. Mărturia sfâșietoare a surorii: „Mi-au rupt sufletul, eu aveam nunta luna viitoare...”
iamsport.ro
Antrenorul care a avut rezultate cu FCSB nu ar mai colabora cu Gigi Becali: ”Aș lucra oriunde sunt respectat”
MediaFlux
Formarea Guvernului se amână. Președintele Nicușor Dan ar alege un nou premier abia după 1 septembrie (Surse)
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat