Premierul Dacian Cioloş ajunge în faţa judecătorilor de la Instanţa Supremă în dosarul ICA

Premierul Dacian Cioloş este aşteptat luni la Instanţa Supremă, unde magistraţii vor discuta despre modul în care Ministerul Agriculturii s-a constituit parte civilă în dosarul privatizării ICA.
Filip Stan
09 mai 2016, 06:42
Premierul Dacian Cioloş ajunge în faţa judecătorilor de la Instanţa Supremă în dosarul ICA

Mai exact, judecătorii analizează plângerea depusă de fostul ministru al Comunicaţiilor, Sorin Pantiş, împotriva deciziei de neîncepere a urmării penale pe numele premierului.

În anul 2014, fostul vicepreşedinte al AVAS a depus şi el o plângere în acest sens, însă aceasta a fost soluţionată prin clasare.

Cioloş era acuzat că, în calitate de ministru al Agriculturii, a dat curs, fără avizele necesare, cererii DNA de constituire a Ministerului ca parte civilă în dosar, scrie Antena3.

Citeşte şi: Statul are de recuperat 100 de milioane de euro de la Dan Voiculescu şi ceilalţi condamnaţi în dosarul ICA

Dan Voiculescu şi ceilalţi condamnaţi în dosarul ICA au de returnat statului nu 60 de milioane de euro, cât s-a vehiculat până acum, ci aproape 100 de milioane. Acest lucru reiese din motivarea judecătorului Camelia Bogdan, care spune că nu se confiscă doar sumele de bani, ci şi produsul lor, adică bunurile achiziţionate. Printre acestea, sediul Antenelor, turnul de la Grivco.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cât costă un pahar de bere la Budapesta. Prețurile din capitala Ungariei îi surprind pe români
Capital.ro
Vești importante pentru cei care călătoresc cu avionul. Se schimbă regulile privind compensațiile
Playtech.ro
Când are loc solstițiul de vară 2026. Tradiții, superstiții și semnificații mai puțin cunoscute
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Motivul real al plecării lui Zeljko Kopic de la Dinamo! Înțelegerea care a dat planurile peste cap
MediaFlux
Un singur vaccin universal creat cu AI, testat deja pe oameni, oferă protecție împotriva unor familii întregi de virusuri
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți