Premierul Manuel Valls îşi va anunţa luni candidatura în alegerile prezidenţiale din Franţa

Premierul Manuel Valls îşi va anunţa luni intenţia de a candida în alegerile prezidenţiale de anul viitor, după ce preşedintele Hollande a anunţat că nu se va înscrie în cursa electorală pentru a obţine un al doilea mandat la conducerea Franţei. 
Filip Stan
05 dec. 2016, 07:44
Premierul Manuel Valls îşi va anunţa luni candidatura în alegerile prezidenţiale din Franţa

Actualul premier socialist Manuel Valls se va lupta pentru cea mai importantă poziţie cu popularul Francois Fillon şi cu eurosceptica Marine Le Pen de la Frontul Naţional, transmite Reuters.

Manuel Valls a anunţat că se va adresa naţiunii la ora locală 17.30 (18.30 ora României), însă nu a dat mai multe detalii.

Anunţul premierului vine după finalizarea alegerilor primare ale dreptei franceze, care l-au declarat câştigător pe Francois Fillon.

Alegerile prezidenţiale franceze vor avea loc în două tururi separate, programate pentru aprilie şi mai 2017.

Socialiştii francezi vor organiza în luna ianuarie alegerile primare pentru a-şi desemna prezidenţiabilul.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a unit trioul pe care Gigi Becali îl visează la FCSB! Florinel Coman, Denis Drăguș și Florin Tănase au făcut spectacol în vacanță. Video
Capital.ro
Banca blochează accesul la banii din cont. Situația în care nu se poate retrage cash. Documentul care trebuie prezentat
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?