Premierul Marii Britanii preia conducerea negocierilor privind ieşirea ţării din Uniunea Europeană

Premierul britanic Theresa May a preluat conducerea negocierilor cu privire la ieşirea din UE, care s-a aflat până acum în mâna ministrului Brexitului, o schimbare menită să conducă la o ”eficientizare” în contextul în care divorţul se apropie cu paşi mari.
Romania TV
25 iul. 2018, 08:22
Premierul Marii Britanii preia conducerea negocierilor privind ieşirea ţării din Uniunea Europeană

Londra şi Bruxellesul vor să ajungă până în octombrie la un acord care să organizeze Brexitul, prevăzut pe 29 martie 2019, şi să pună bazele relaţiilor lor viitoare. Însă europenii sunt îngrijoraţi de situaţia negocierilor şi punerea constantă în discuţie, în ţară, a strategiei premierului. ”Este esenţial ca Guvernul să se organizeze în modul cel mai eficient, pentru a permite Regatului Unit să iasă din Uniunea Europeană”, a subliniat marţi Theresa May într-o declaraţie scrisă, în Parlament.

”În acest scop, fac câteva modificări în repartizarea funcţiilor” în Guvern, a adăugat conducătoarea conservatoare. Ministrul Brexitului (DexEU) „va continua să conducă toate pregătirile Guvernului cu privire la ieşirea din UE, iar ”eu voi conduce negocierile cu Uniunea Europeană”, a subliniat Theresa May.

În mod concret, această nouă repartizare a competenţelor uşurează DexEU de o mare parte a responsabilităţilor sale în favoarea unei „Europe Unit” – un seviciu executiv condus de către consilierul lui Theresa May pe tema UE Olly Robbins, plasat în subordinea directă a premierului. Cu alte civinte, aşa cum sublinia cotidianul The Guardian în ediţia de marţi, ministrul Brexitului a fost ”retrogradat”.

Această schimbare constituie o ruptură clară faţă de modul în care funcţiona Executivul britanic în urmă cu doar câteva săptămâni – Ministerul Brexitului era condus atunci de David Davis, un partizan al unei ieşiri din UE fără concesii, care nu ezita să i se opună Theresei May pe tema conţinutului negocierilor cu Bruxellesul. Davis a sfârşit prin a-şi da demisia din Guvern la începutul lui iulie, la fel ca ministrul de Externe Boris Johnson, de asemenea un apărător al Brexitului dur.  

Theresa May va deţine de-acum frâiele negocierilor, însă ea nu va discuta în mod direct cu negociatorul-şef al UE cu privire la Brexit Michel Barnier a anunţat Robbins într-o audiere în Parlament. ”Mă îndoiesc de acest lucru”, a răspuns el unei întrebări pe această temă, adăugând că noul ministru al Brexitului Dominic Raab va rămâne ”interlocutorul-cheie” în discuţiile cu europenii.

Guvernul britanic a prezentat tot marţi o ”Carte Albă” menită să stabilească cum ar putea să fie încorporat în legislaţia britanică un acord privind ieşirea cu Bruxellesul. Între propunerile dezvăluite se află o prelungire limitată în timp a legislaţiei actuale – European Communities Act din 1972, care a marcat aderarea Regatului Unit la Uniunea Europeană – imediat după ziua Brexitului.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Florin Cernat dezvăluie chinul trăit în Ucraina, la Dinamo Kiev. Totul despre 1-4 cu Steaua în Liga Campionilor
Capital.ro
România trece în curând la ora de iarnă. Ora 4:00 devine ora 3:00. De ce continuăm să schimbăm ceasurile, deși Europa a vrut să renunțe
Playtech.ro
Cele mai bune oferte la energie electrică în octombrie 2025. Hidroelectrica pierde teren, PPC vine cu noi oferte de preț
Adevarul
„Boloş i-a avertizat pe Ciolacu și Iohannis în legătură cu deficitul. I-a durut la bască”. Ludovic Orban îi acuză pe cei doi de iresponsabilitate
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Prima țară din UE care ar putea legaliza ziua de lucru de 13 ore. Sindicatele denunță „distrugerea oricărui concept de viață familială”
Cancan.ro
Cutremur în televiziune! PRO TV a cedat emisiunea Survivor România postului concurent. Când se difuzează primul sezon
iamsport.ro
Ion Țiriac, atac fără menajamente: ”S-a terminat cu sportul! De asta am și vândut turneul de la Madrid”
MediaFlux
Acte obligatorii la pensionare. Anunț de ultimă oră de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025