Premierul Mihai Tudose, către participanţii la programul de Internship: Să criticaţi, să insistaţi, să daţi soluţii

Premierul Mihai Tudose le-a transmis, luni, tinerilor participanți la ediția de vară a programului de internship guvernamental să fie activi, critici, inovativi și să insiste în a-și impune soluțiile acolo unde se poate.
Romania TV
17 iul. 2017, 09:06
Premierul Mihai Tudose, către participanţii la programul de Internship: Să criticaţi, să insistaţi, să daţi soluţii

„Înțeleg că sunteți 100 din 3.200 și ceva. Nu știu nicio o universitate, nicio facultate care să aibă 30 pe loc și vă mulțumesc pentru faptul că ați insistat, pentru că afară sunt niște oameni care au afișat #rezist și dumneavoastră sunteți cu #insist de pe partea astalaltă a clădirii. (…) Am să vă rog să stăm mai mult de vorbă când terminați, eventual, cu cei care supraviețuiesc experienței guvernamental-administrative. Nu o să vă fie ușor. O să vedeți că lucrurile funcționează altfel decât ar trebui de cele mai multe ori și principalul rol, scop al părții guvernamentale în ceea ce vă privește este ca dumneavoastră să aduceți un suflu nou. Să criticați, să insistați, să puneți întrebări, să dați soluții. Să insistați cu soluțiile, acolo unde se poate. Din experiența trecută, înțeleg că niște colegi de-ai dumneavoastră chiar au livrat niște soluții foarte bune”, a declarat Tudose, la sediul Guvernului, în deschiderea programului de internship guvernamental, ediția de vară. 

Prim-ministrul a adăugat că le-a transmis miniștrilor ca participanții la internship să fie tratați „cel puțin ca egali”:

„Meritați acest lucru. Sunteți 100 de tineri superbi care, în loc să folosiți vacanța pentru odihnă sau în alte scopuri mai ludice, ați preferat să veniți în administrație. Nu o să vă fie ușor. Vă sugerez să nu fie prima întrebare la ministere sau pe unde veți fi: și noi la cât plecăm acasă? Nu, stați cât puteți. Repet, să-i sâcâiți (…) pe colegii mei, inclusiv pe mine. Din foști dumneavoastră colegi, am doi colegi noi care lucrează (în cadrul Guvernului — n.r.) la partea de comunicare. Sunt câțiva colegi de-ai dumneavoastră care lucrează în administrație și (…) o fostă colegă de dumneavoastră, dintr-o generație de acum doi ani, care este (…) la mine la cabinet”, a spus Tudose. 

În cadrul evenimentului au adresat mesaje vicepremierul Sevil Shhaideh și miniștrii Liviu Pop, Marius Dunca, Gabriel Petrea, Doina Pană, Ilan Laufer și secretarul de stat Raed Arafat.

La ediția 2017 a programului de internship guvernamental participă 100 de tineri studenți sau proaspăt absolvenți proveniți din 50 de universități din țară și străinătate, selectați din peste 3.000 de candidați. 

Tinerii vor beneficia de o bursă lunară de 1.000 de lei, iar cei care nu au posibilitatea să se cazeze vor beneficia gratuit de această facilitate. Perioada de desfășurare a programului este de două luni: 17 iulie — 17 septembrie.

DailyBusiness
CCR a stabilit că statul poate elimina sporurile bugetarilor fără renegocierea contractelor. Bugetarii nu au drept absolut nici la grevă!
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Vacanțe 2025. Ce despăgubiri legale trebuie să primești pentru un zbor anulat sau amânat, conform legislației UE
Capital.ro
Moneda digitală ia locul numerarului în România? Decizia oficială a fost anunțată: În 2026...
Playtech.ro
De ce este o greșeală uriașă să dai aerul condiționat la maxim ca să răcești mașina pe caniculă. Un expert dezvăluie care sunt efectele reale, de fapt
DailyBusiness
Ce categorii de persoane trebuie să plătească CASS de la 1 august. Categorii alese în proiectul Guvernului
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Pâinea se va scumpi în urma noilor măsuri fiscale. Cât vom da pe alimentul de bază
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Ce sancțiune a primit șoferul de 26 de ani care a fost prins cu peste 240 km/h pe un Drum Expres. Poliția Română a reacționat printr-o postare pe Facebook
Cancan.ro
Emil Gânj este bărbatul care a ucis-o pe Anda. Poliția Română cere sprijinul populației pentru a-l găsi!
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Arafat a dat alerta. Avertisment național, după caniculă și furtuni: Poate fi o catastrofă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare! Premierul Ilie Bolojan a anunțat decizia Guvernului
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când te concediază un algoritm: inteligența artificială intră în HR și face ordine… fără inimă