Premierul olandez este laş. Nu merge în PE să dea explicaţii despre site-ul ce discriminează românii

Mark Rutte nu va merge marţi la Strasbourg pentru a da explicaţii Parlamentului European de ce guvernul său nu s-a distanţat de site-ul lansat de Partidul Libertăţii (PVV) împotriva imigranţilor est-europeni.
Romania TV
11 mart. 2012, 10:43
Premierul olandez este laş. Nu merge în PE să dea explicaţii despre site-ul ce discriminează românii

Eurodeputaţii au ajuns la concluzia că site-ul partidului populist al lui Geert Wilders „incită la ură şi discriminare”. Cu toate acestea, premierulm olandez Mark Rutte nu va merge la Strasbourg să dea explicaţii în această problemă.

Drept scuze, Rutte a informat indirect că ar avea o agendă de lucru foarte încărcată şi consideră că problema site-ului discriminatoriu la adresa riomânilor şi a altor est-europeni din ţări membre ale UE nu ar fi o chestiune urgentă.Pe de altă parte, în cadrul unei întrevederi pe care a avut-o în data de 1 martie cu preşedintele PE, Martin Schultz, Rutte a afirmat că „site-ul este o iniţiativă a unui partid politic, nu a Cabinetului” său.

Premierul olandez s-a înşelat dacă a crezut că Uniunea Europeană va înţelege situaţia în care partidul lui Geert Wilders „tolerează” Guvernul său minoritar fără a face parte din coaliţie, comentează Radio Netherlands, citat de Mediafax.

După întâlnirea cu Rutte, Schulz a comentat: „În Olanda, Mark Rutte nu poate supravieţui fără Partidul Libertăţii al lui Geert Wilders. În Europa, el susţine că nu are nici o legătură cu Wilders. Nu puteţi menţine această poziţie, este inacceptabil”.

Rutte este perceput în Europa ca lipsit de tărie şi de tact. În Olanda, el poate scăpa cu explicaţia că site-ul este problema PVV, dar trebuie să realizeze că audienţa europeană ar putea să nu aprecieze această poziţie. Europenii nu pot înţelege de ce el zâmbeşte atât de mult şi nu are curajul să apară în faţa lor, apreciază postul de radio olandez.

Mark Rutte ratează o oportunitate importantă la Strasbourg. Relaţiile Olandei cu Europa de Est s-au „răcit” considerabil, exporturile în regiune sunt ameninţate, conform comunităţii de afaceri olandeze. Un ziar ungar a cerut deja boicotarea mărcii de bere Heineken, iar un proiect comun între porturile Rotterdam (Olanda) şi Constanţa (România), în valoare de un miliard de euro anual, este revizuit din cauza furiei privind site-ul PVV, precizează postul de radio.

 

 

DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Drumul din România pe care îl așteptau milioane de bucureșteni. De 5 ani de zile se lucra pentru ocolirea acestui oraș. O poți face acum complet pe autostradă
Capital.ro
Victorie pentru Elena Udrea! Judecătorii au luat decizia: Faptele au fost...
Playtech.ro
România se topește la 40 de grade! Cod portocaliu de caniculă în aproape toată țara
DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Adevarul
Orașul din România ocolit de străini în anii '90: „Pe hărțile turistice europene, în dreptul lui este capul de mort”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Blocaj în sistemul de pensii. Plățile pe luna iulie, în pericol
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul morții lui Diogo Jota! Acum s-a aflat care a fost, de fapt, cauza accidentului
Cancan.ro
Adevărul despre moartea tatălui lui Nicușor Dan. Președintele l-a înmormânat în secret
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Doliu în fotbal! A murit unul dintre cei mai emblematici jucători ai Generației de Aur
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Ion Cernea, soțul Irinei Loghin, a fost înmormântat cu onoruri militare. Copiii Ciprian și Irinuca și-au plâns tătăl și și-au consolat mama
MediaFlux
Pericol major privind plata pensiilor din iulie! Angajații Caselor de Pensii din România au început protestele
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Coreea de Nord a inaugurat cu fast un mega-resort pe litoral, dar turiștii străini lipsesc