Premierul olandez: O misiune militară internaţională la locul accidentului din Ucraina nu e o soluţie realistă

Trimiterea unei misiuni militare internaţionale pentru securizarea locului catastrofei aviatice din estul Ucrainei nu este, în acest moment, o soluţie realistă, a declarat duminică, la Haga, premierul olandez Mark Rutte, informează AFP.
Ionela Marcu
27 iul. 2014, 19:02
Premierul olandez: O misiune militară internaţională la locul accidentului din Ucraina nu e o soluţie realistă

Rutte a subliniat, în cadrul unei conferinţe de presă, prezenţa importantă de forţe militare separatiste în această regiune de lângă frontiera cu Rusia şi a conchis că ‘nu este realist’ să fie trimisă aici o misiune militară internaţională, scrie Agerpres.

TRAGEDIE AVIATICĂ UCRAINA: Doborârea avionului malaezian a făcut încă o victimă

‘Chiar şi o intervenţie militară de mare amploare nu ar permite să obţinem avantaj’, a susţinut premierul olandez, la zece zile după doborârea avionului Boeing 777 al Malysia Airlines, care făcea legătura între Amsterdam şi Kuala Lumpur, având 298 de persoane la bord, dintre care 193 olandezi şi 28 australieni.

Mark Rutte a atenţionat că ‘riscul ca o misiune internaţională să se pomenească direct implicată în conflictul din Ucraina şi ca acest conflict să capete o dimensiune internaţională este unul real’. ‘Succesul misiunii de repatriere (a corpurilor neînsufleţite) depinde de capacitatea evitării unei escaladări (a conflictului) în această zonă’, a afirmat premierul olandez.

Şeful guvernului olandez a dat asigurări că au fost examinate ‘toate opţiunile’ pentru securizarea locului prăbuşirii şi că securitatea de pe teren este evaluată zilnic.

Olanda a fost însărcinată cu procesul de identificare a victimelor catastrofei aviatice şi desfăşoară o anchetă cu privire la cauzele tragediei.

Treizeci de medici legişti, precum şi poliţişti neînarmaţi din Olanda şi Australia se pregăteau să se deplaseze duminică dimineaţa la locul catastrofei, însă au fost nevoiţi să renunţe din raţiuni de securitate.

Poliţiştii australieni şi olandezi au RENUNŢAT să vină la locul TRAGEDIEI din Ucraina, de teama violenţelor

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
„Noul Guvern va fi format din PSD, PNL, UDMR şi minorităţi!” Cine va fi prim-ministru? Verdictul lui Gigi Becali
Capital.ro
Când intră pensiile pe card în mai 2026. Data confirmată de Casa Națională de Pensii. Ziua și ora la care se virează banii
Playtech.ro
Orașele din România considerate cele mai „eco” din țară. Pentru ce au primit cele mai mari note în studiul european
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pentru milioane de români care merg în Grecia! O dronă încărcată cu explozibili a fost găsită pe o insulă populară
iamsport.ro
Gică Hagi, transfer interzis la o superputere a Europei: ”S-a supărat pe Valentin Ceaușescu”
MediaFlux
Moșii de vară 2026. Când pică sărbătoarea și ce tradiții se respectă în această zi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi