Premierul separatist al Cataloniei, ameninţat cu închisoarea de către Procurorul General al Spaniei

Premierul separatist al provinciei spaniole Catalonia, Carles Puigdemont, a fost amenințat pentru prima dată cu închisoarea de un reprezentant al autorităților de la Madrid.
Iulian Tudor
25 sept. 2017, 18:32
Premierul separatist al Cataloniei, ameninţat cu închisoarea de către Procurorul General al Spaniei

Procurorul General al Spaniei, Jose Manuel Maza, a declarat luni, într-un interviu pentru postul de radio Onda Cero, preluat de Reuters, că posibilitatea unei condamnări penale a lui Puigdemont rămâne deschisă.

Potrivit magistratului, printre acuzațiile care i-ar putea fi aduse liderului separatist se numără deturnarea de fonduri publice, potrivit Agerpres.

Puigdemont a reafirmat public că referendumul pentru independența Cataloniei va avea loc la 1 octombrie, în ciuda avertismentelor repetate din partea guvernului Spaniei și a unor decizii judecătorești împotriva consultării populare. „Confirm că vor fi urne și buletine de vot, precum și ceva chiar mai important pentru desfășurarea unui referendum: votanți”, a declarat el postului de radio France Inter.

Citeşte şi Organizatorii referendumului din Catalonia au primit amenzi covârşitoare, între 6.000 şi 12.000 de euro

Poliția spaniolă a anunțat luni că a convocat 17 persoane suspectate că au dezvoltat site-uri web cu informații despre desfășurarea referendumului declarat ilegal de Curtea Constituțională. Polițiștii au început de mai mult de o săptămână ia măsuri împotriva separatiștilor; printre altele, forțele de ordine au confiscat câteva milioane de buletine de vot și au arestat 14 înalți funcționari implicați în organizarea votării.

DailyBusiness
BNR menţine dobânda de politică monetară la 6,50% pe an
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
La nunta lui Florentin Petre, Florin Prunea a avut parte de cel mai neașteptat moment. Ce s-a întâmplat i-a uimit pe mulți
Capital.ro
Decizie privind norma de hrană. Bolojan anunță și creșterea unei vârste de pensionare: O necesitate pe care nu o putem evita
Playtech.ro
Ce este norma de hrană pentru bugetari, cine o primește și în ce țări europene mai există această componentă la salariu
Adevarul
Iubire mare între două handbaliste de la CSM București. Una dintre ele acceptase inelul de logodnă de la un bărbat
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Dan Alexa a refuzat ”o nebunie de contract” și a ajuns să trăiască un coșmar: ”3 luni nu am ieșit din casă! Nu mai ești slab sau bun, ești hoț, lipsit de caracter”
MediaFlux
Acord între SUA și Iran. Lovitura dată de Trump la programul nuclear al arabilor
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat