Premierul Sorin Grindeanu şi ministrul de Finanţe, chemaţi la Palatul Cotroceni pentru discuţii privind bugetul

Președintele Klaus Iohannis se va întâlni miercuri cu premierul Sorin Grindeanu pentru a discuta despre planurile Guvernului în legătură cu bugetul de stat. La întâlnire va participa și ministrul Finanțelor Publice, Viorel Ștefan, a anunţat purtătorul de cuvânt al preşedintelui, Mădălina Dobrovolschi.
Filip Stan
09 ian. 2017, 15:56
Premierul Sorin Grindeanu şi ministrul de Finanţe, chemaţi la Palatul Cotroceni pentru discuţii privind bugetul

UPDATE Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat şi pe Facebook că va avea o întâlnire cu premierul Sorin Grindeanu pe tema măsurilor economice adoptate de guvern şi impactul lor.

„Guvernul trebuie să explice cum va gestiona efectele măsurilor pe care le-a adoptat săptămâna trecută și care este impactul lor asupra bugetului. În acest sens, l-am chemat miercuri, la Palatul Cotroceni, pe prim-ministrul Sorin Grindeanu, împreună cu ministrul de Finanțe. Discuția este una necesară pentru că există foarte multe îngrijorări privind modul în care aceste decizii ar putea afecta economia”, a scris Klaus Iohannis pe Facebook.


Mădălina Dobrovolschi, purtătorul de cuvânt al şefului statului, a anunţat că preşedintele Klaus Iohannis a vorbit la telefon cu premierul Sorin Grindeanu şi l-a chemat pe şeful Executivului la Palatul Cotroceni pentru a vedea cum va pune guvernul în aplicare programul electoral cu care a câştigat alegerile.

„Preşedintele Klaus Iohannis a vorbit la telefon cu premierului Sorin Grindeanu şi l-a invitat miercuri după amiază la Cotroceni pentru a discuta despre bugetul pe anul acesta. La întâlnire va participa şi ministrul Finanţelor”, a punctat Mădălina Dobrovolschi.

Purtătorul de cuvânt a subliniat că tema întâlnirii se va axa pe bugetul pe 2017 în contextul îngrijorărilor legate de sustenabilitatea măsurilor promise de PSD.

Citeşte şi: Victor Ponta: Iohannis a băgat mâna în buzunarul românilor şi cu ajutorul lui Cioloş le-a furat 2,5 miliarde de euro

„Preşedintele vrea să afle direct de la premier care sunt planurile Guvernului în legătură cu bugetul pe anului 2017. Este o discuţie necesară, având în vedere îngrijorările privind sustenabilitatea măsurilor anunţate şi a efectelor acestora. Nu este străin de nimeni ce se discută în spaţiul public în ultima perioadă. La nivelul Administraţiei Prezidenţiale există analize serioase, dar şi ca cetăţean de rând există astfel de îngrijorări, bazate pe cifre, pe date, şi ele sunt până la nivelul Administraţiei Prezidenţiale”, a mai arătat purtătorul de cuvânt al preşedintelui.

Mădălina Dobrovolschi a mai spus că preşedintele i-a cerut premierului Sorin Grindeanu informaţii despre modul în care au acţionat autorităţile în perioada viscolului.

Declaraţia completă a purtătorului de cuvânt al Preşedintelui, transcrisă pe site-ul Administraţiei Prezidenţiale:

„Președintele României, domnul Klaus Iohannis, cere Guvernului să explice modul în care va gestiona efectele măsurilor adoptate săptămâna trecută și modul în care aceste măsuri vor avea un impact bugetar.

În acest context, Președintele României avut o discuție telefonică cu Premierul Sorin Grindeanu, discuție în cadrul căreia l-a invitat pe acesta la Palatul Cotroceni pentru o analiză clarificatoare. Această întâlnire va avea loc miercuri după-amiază. La discuție va participa și Ministrul de Finanțe, Viorel Ștefan. Președintele României vrea să afle, direct de la Premier, care sunt planurile Guvernului în legătură cu bugetul pe anul 2017. Este o discuție necesară pentru că există foarte multe îngrijorări în legătură cu sustenabilitatea acestor măsuri și efectele pe care le-ar putea avea asupra economiei.

În acest context, vreau să precizez și faptul că a mai existat un subiect de discuție, în acest dialog telefonic, în contextul valului de vreme rea, și anume situația la nivelul întregii țări. Președintele a cerut și a primit informații despre modul în care au acționat autoritățile în această perioadă”, a spus Mădălina Dobrovolschi.

Citeşte şi:  Liviu Dragnea îl ameninţă pe Cioloş cu o comisie parlamentară: Am găsit o gaură de 10 miliarde în buget

Președintele Camerei Deputaților a anunțat la România TVcă va face o comisie parlamentară de anchetă pentru că s-au găsit probleme mari în Guvern. Liderul PSD spune că a găsit o gaură de 10 miliarde de lei în visteria ţării.
 

DailyBusiness
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Irina Columbeanu a spus tot despre iubitul francez! „Sunt deschisă!“
Fanatik.ro
Bărbatul care a lovit o femeie de faţă cu fiica ei rupe tăcerea: „M-a lovit și m-a mușcat!” Scandalul din parc explodează la Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Decizie fără precedent pentru cei care au cont la bancă. Se dau banii înapoi. Taxele au fost declarate ilegale
Playtech.ro
Anunț oficial de la PPC România. Cât vor plăti clienții acum pentru energia electrică
DailyBusiness
Gigi Becali, afectat de măsurile de austeritate anunțate de Guvernul Bolojan. Ce pensie va avea de la 1 august
Adevarul
Momentul în care un tânăr de 18 ani vandalizează un semafor pietonal în Pitești
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Inflația accelerează: Românii, tot mai afectați de valul scumpirilor
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut a fost găsit mort în burta unui piton de 8,5 metri, în Indonezia
Cancan.ro
Milionarul Mihai Bizu, care a încercat să-și înece soția în jacuzzi, și-a primit SENTINȚA! Cât va sta în spatele gratiilor
Playsport.ro
Dacă routerul WiFi are port USB, atunci ai o comoară. Iată cum îl transformi într-un...
Capital.ro
Elena Udrea, răzbunată?! Ce se întâmpla, de fapt, după gratii. Abia acum se află adevărul
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Infern după inundațiile din Texas: crește bilanțul la 82 de morți. Mai multe fete din tabăra de vară, încă dispărute
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Amendă fără precedent pentru românii care stau la bloc!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Satul care a devenit „capitala trandafirilor” din România