Premierul Victor Ponta s-a întreţinut cu lideri europeni înaintea începerii Consiliului

Premierul Victor Ponta, prezent joi la Consiliul European de la Bruxelles, a avut ocazia, după sosirea delegaţiilor, să se întreţină cu o serie de lideri din UE, printre care preşedintele Franţei, Francois Hollande, şi cancelarul german Angela Merkel.
Romania TV
28 iun. 2012, 19:19
Premierul Victor Ponta s-a întreţinut cu lideri europeni înaintea începerii Consiliului

La venirea sa la reuniune, premierul român a fost primit de preşedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, la fel ca toţi şefii de delegaţii, informează Agerpres.

Ponta a intrat la Consiliu imediat după premierul ungar, Viktor Orban, cu care a schimbat câteva cuvinte.

Şeful Guvernului de la Bucureşti a discutat, de asemenea, cu preşedintele Parlamentului European, Martin Schultz, precum şi cu preşedintele Franţei, Francois Hollande, ambii din familia socialiştilor europeni.

De altfel, germanul Martin Schultz i l-a prezentat pe Ponta şi cancelarului Angela Merkel, care a dat mâna cu premierul român. După un scurt moment hand-shake cu Ponta, Merkel s-a întors spre preşedintele Greciei, Karolos Papoulias, cu care avea o discuţie.

La sosirea la Consiliu, premierul Victor Ponta a fost confundat de un jurnalist străin cu preşedintele României. Jurnalistul străin i s-a adresat lui Victor Ponta în limba engleză: „O întrebare, vă rog, domnule preşedinte român!”.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„O să mori! Nu mai sta pe bancă!”. Toți doctorii i-au spus lui Mircea Lucescu înainte de Turcia – Romania să renunțe la antrenorat de urgență
Capital.ro
Ajutor de deces 2026. Se plătesc mai mulți bani pentru înmormântare din 30 martie. Cine ia doar jumătate
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Dezamăgirea unui turist român după o vacanță în Istanbul: „Țeapa supremă. Am mâncat mai scump decât în Paris, Viena, Dubai”
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Un antrenor român important, interzis la națională: ”Niciodată!”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare pentru români. Ilie Bolojan și Nicușor Dan dau semnale ferme pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj