Premierul Viorica Dăncilă s-a întâlnit cu ambasadorul Marii Britanii, Andrew Noble

Premierul Viorica Dăncilă a avut marţi o întrevedere cu ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti, Andrew Noble.
Romania TV
29 ian. 2019, 14:08
Premierul Viorica Dăncilă s-a întâlnit cu ambasadorul Marii Britanii, Andrew Noble

Cei doi au trecut în revistă rolul comun la securitatea și apărarea Europei, atât în cadrul NATO, cât și în virtutea dialogului politic bilateral dintre cele două țări, precum și legăturile economice și sociale tot mai strânse, potrivit unui comunicat al guvernului.

A fost abordată cu precădere problema retragerii Marii Britanii din Uniunea Europeană, îndeosebi din prisma Președinției Consiliului Uniunii Europene, exercitată în prezent de către România. Prim-ministrul român a reiterat importanța pe care țara noastră o acordă necesității protejării drepturilor cetățenilor români din Regat și a oferit, totodată, garanția că România va întreprinde toate demersurile interne pentru respectarea drepturilor cetățenilor britanici din România, indiferent de scenariul care se va concretiza în perioada următoare. În același timp, a fost subliniat faptul că retragerea Marii Britanii din Uniunea Europeană va impune, în mod necesar, și recalibrarea Parteneriatului Strategic, revizuit ultima dată în 2011. A fost exprimată încrederea că Parteneriatul Strategic revizuit va deveni expresia unei noi etape, de cooperare aprofundată și cuprinzătoare.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Ce se mai întâmplă cu fiica lui Ilie Năstase. Ultimul mesaj pe care l-a transmis
Capital.ro
ITP pentru permisul auto. Legea care i-ar afecta pe șoferii pensionari. Ar deveni restrictiv pentru vârstnici
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil