Presa ucraineană: Preşedintele Petro Poroşenko ar fi acceptat un STATUT SPECIAL pentru Donbas

Președintele Ucrainei, Petro Poroșenko, ar fi decis să includă în cele din urmă prevederea cu privire la statutul special al regiunii Donbas (estul separatist al țării) în proiectul de reformă constituțională, care urmează să fie supus dezbaterii joi în Rada Supremă (parlamentul unicameral) de la Kiev, relatează publicația Ukrainskaia Pravda, citând surse bine informate.
Filip Stan
16 iul. 2015, 09:09
Presa ucraineană: Preşedintele Petro Poroşenko ar fi acceptat un STATUT SPECIAL pentru Donbas

Președintele Petro Poroșenko a trimis Parlamentului joi dimineața amendamentele modificate privind descentralizarea, care prevăd statut special pentru Donbas. Inițial, amendamentele nu includeau referirea la statutul special pentru Donbas, lucru ce a provocat critici dure din partea liderilor separatiști din Donețk și Lugansk.

‘Conform unor informații, modificări în acest sens s-au făcut în cursul vizitei secretarului de stat adjunct Victoria Nuland la Kiev’, relevă Ukrainskaia Pravda, citată de mass-media ruse. Secretarul de stat adjunct american Victoria Nuland a sosit miercuri la Kiev într-o vizită de două zile.

La rândul său, Oxana Sâroid, a confirmat în pagina sa de Facebook că se ‘exercită presiuni’ asupra deputaților ucraineni pentru a-i determina să voteze această modificare privind statutul special. ‘… Se fac o mulțime de presiuni asupra parlamentarilor din partea comunității internaționale pentru ca așa-numitele ‘republici populare’ Donețk și Lugansk să primească statut special în Constituția noastră. Se argumentează prin necesitatea de a ‘demonstra aplicarea acordurilor de la Minsk’, scrie ea, potrivit Ukrainskaia Pravda.

Conform uzanțelor, Rada Supremă urmează să includă acest proiect pe ordinea de zi a legislativului și să-l transmită spre examinare Curții Constituționale. După aceea, pentru a trece, acest proiect de lege trebuie să obțină 226 de voturi în prima lectură și 300 de voturi în a doua lectură.

Într-un discurs susținut miercuri seara la Casa Americii din capitala ucraineană, Nuland a calificat drept ‘istorică’ sesiunea de joi a Radei Supreme, având în vedere că vor fi supuse atenției deputaților și o serie de proiecte de legi necesare pentru a obține următoarea tranșă de la FMI.

Aș vrea să spun că mâine (joi) Rada Supremă va avea încă o zi istorică, la fel ca multe altele în ultimele opt luni, pentru că se lucrează la o nouă legislație menită să schimbe țara. Mâine însă parlamentul va examina un pachet complet de reforme legislative care va finaliza ceea ce cere FMI pentru a oferi următoarea tranșă a împrumutului pentru Ucraina’, a declarat miercuri seara Victoria Nuland.

Tot atât de importante sunt și legile referitoare la descentralizarea puterii, care prin definiție sunt concepute să reducă influența Kievului în regiuni și fluxul de bani de la nivel regional către centru, scrie la rândul său ziarul ucrainean Segodnia, indicând că reforma privind descentralizarea este prevăzută și în acordurile din februarie de la Minsk.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Chef Horia Manea te învață să gătești cea mai bună fasole gratinată cu conopidă! Rețeta pas cu pas
Fanatik.ro
Decizie de ultimă oră! Meciul FCSB-ului din play-out, mutat din nou! Derby-ul Rapid – Dinamo a suferit și el modificări. Update
Capital.ro
Călin Georgescu, apel național. Gestul pe care românii trebuie să-l facă sâmbătă, la 12 fix: În curte, la biserică sau la margine de drum
Playtech.ro
Poţi să faci stânga în sensul giratoriu de pe banda din dreapta? Detaliul din Codul Rutier care te scapă de amendă
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri” din vest, la jumătate. Finalizarea ei în 2026 devine tot mai incertă
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă de propriul fiu chiar de 8 Martie. Povestea femeii care a încercat să-și salveze copilul, dar a sfârșit într-o tragedie cumplită
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Gabriela Ciobanu, purtătoarea de cuvânt a IPJ Bacău
iamsport.ro
Bombă! La ce echipă va merge Mirel Rădoi din vară, după FCSB. Este în primăvara europeană: 'Am o informație'
MediaFlux
Condiția pusă de Putin pentru a salva Europa. Rusia așteaptă un semnal urgent și ferm
stirilekanald.ro
Bărbatul înjunghiat de vecin, în Crevedia, a murit: A făcut...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj