Preşedinte USR, acuzat că ar fi lovit o tânără şi i-ar fi furat obiecte personale. Riscă dosar penal

Preşedintele USR Găvojdia riscă dosar penal, după ce ar fi lovit o tânără şi i-ar furat câteva obiecte personale. Este vorba de Ramona Dzitac, care ar fi sustras nişte lucruri care nu-i aparţineaum la o petrecere, în Timiş, organizată chiar de ea.
Romania TV
10 ian. 2020, 10:18
Preşedinte USR, acuzat că ar fi lovit o tânără şi i-ar fi furat obiecte personale. Riscă dosar penal

Două dintre invitate au văzut o postare a şefei USR pe rețelele de socializare în care aceasta apare într-un dres alb și o pereche de șlapi și au contactat-o susținând că lucrurile sunt ale lor, de fapt, și au cerut să le fie returnate, potrivit tion.ro.

Dzitac a negat că ar fi luat lucruri care nu îi aparțineau, dar a acceptat să se întâlnească cu una dintre fete pentru a-i face cadou dresul. Lucrurile au degenerat şi una dintre cele două fete s-ar fi ales de la aceasta cu mai multe lovituri și a depus plângere la Poliție. De asemenea, ea susține că are și capul spart.

Ramona Dzitac a declarat că totul a fost o înscenare. „În vară am organizat o petrecere a burlăcițelor la care au participat și fetele astea două. Totul a fost în regulă până acum, în ianuarie, când m-au contactat că au văzut o poză cu mine în dresul uneia de baie și șlapii alteia. Eu le-am spus că nu aveam de ce fur lucrurile astea, e un dres de 50 de lei, să fim serioși. Dar am acceptat să mă întâlnesc cu una dintre ele să îi fac cadou dresul.

Ea a venit cu o prietenă care mă filma cu telefonul pe ascuns. Am rugat-o să nu mă mai filmeze. Ele doreau să recunosc eu că am furat dresul ăla. Era clar o înscenare Am zgâriat-o și, da, i-am spart ochelarii, pe care i-am plătit pe loc: 800 de lei”, a declarat Dzitac pentru tion.ro Ea s-a suspendat din funcția de președinte USR Găvojdia până la finalizarea anchetei.

Reprezentanții USR Timiș reacționează în urma scandalului cu liderul USR Găvojdia. „În urma incidentului în care a fost implicată preşedinta USR Gavojdia şi după consultări avute cu conducerea USR Timiş, Ramona Dzitac a decis să autosuspende. Urmează ca o decizie să fie luată în cadrul următoarei şedinţe de Birou Judeţean, după ce va avea loc o informare completă asupra celor întȃmplate”, au spus reprezentanții USR pentru aceeaşi sursă.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Fostul deputat Nati Meir afirmă că asistentul său din închisoare s-a sinucis. Bărbatul ar fi avut probleme medicale
Capital.ro
Anvelope de iarnă în România. De când se dă amendă și reține talonul auto. Reguli privind săculeții de nisip și sare în mașină
Playtech.ro
Pontarea în zilele libere. Cum se procedează când lucrezi de sărbătorile legale, aşa eşti răsplătit corect
Adevarul
George Burcea, la Interviurile Adevărul. Propunerile candidatului POT: De la Parlament fără gard la un număr dublu de parcări în București
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și fiul de 8 ani au fost găsiți fără suflare la câteva ore distanță, în locuri diferite. Primele ipoteze luate în calcul de anchetatori
iamsport.ro
Gică Hagi, ȘOCAT de ce a descoperit la academie: 'Este o mare problemă!'
MediaFlux
Planul secret făcut de SUA cu Rusia. Trump îi va cere Ucrainei să capituleze
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume