Preşedintele ASF: Ţinta de tarif RCA convenită iniţial cu asociaţiile transportatorilor va fi modificată

Președintele Autorității de Supraveghere Financiară, Mișu Negrițoiu a anunţat că ţinta de tarif RCA convenită inițial cu asociațiile transportatorilor va fi modificată.
Alina Costache
07 oct. 2016, 07:44
Preşedintele ASF: Ţinta de tarif RCA convenită iniţial cu asociaţiile transportatorilor va fi modificată

Schimbarea decisă la nivelul conducerii Autorității va afecta toate categoriile de preț pentru RCA.

Președintele ASF anunță totodată că tariful maxim va fi rezultatul unui calcul sec, nicidecum al unei negocieri, și prezintă în detaliu care va fi acesta, precum și efectele care vor rezulta la nivelul întregii piețe, scrie profit.ro.

Modificările care urmează să fie introduse în perioada imediată, prezentate și detaliate în interviu de șeful ASF, pot fi aflate pe Profit Insider.

Formula de calcul pentru tarifele de primă maxime pentru polițele obligatorii de răspundere civilă (RCA) a fost revizuită, iar la determinarea tarifelor va fi adăugată și marja de profit a asigurătorilor, a anunțat, miercuri, într-un comunicat de presă, Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).

Citeşte şi ASF a revizuit formula de calcul a tarifelor maxime pentru poliţele RCA

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ce s-ar putea alege de proprietățile deținute de Răzvan Raț în Ucraina: ”Nu mai dau rușii drumul la Donbas”
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Veste de ultimă oră de la meteo! Se schimbă vremea complet: anunţul va supăra mulţi români
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Bolojan și-a pus oamenii în funcții cheie. Ce vrea să facă în justiția din România
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet