Preşedintele Comisiei SRI: Considerăm că este necesară audierea lui Sebastian Ghiţă

Preşedintele Comisiei SRI Claudiu Manda a declarat miercuri că membrii comisiei consideră că este necesară audierea lui Sebastian Ghiţă, având în vedere afirmaţii ale acestuia, precum şi ale altor persoane audiate.
Romania TV
01 nov. 2017, 17:30
Preşedintele Comisiei SRI: Considerăm că este necesară audierea lui Sebastian Ghiţă
„Considerăm că este necesară audierea domnului Ghiţă, având în vedere afirmaţiile sale din spaţiul public la momentul la care le-a făcut, atât referiri la domnia sa nu numai azi, şi cu ocazia altor audieri”, a afirmat Manda, adăugând că ar putea utilizat acelaşi tip de linie de comunicare ca şi cea  folosită şi la audierea lui Ghiţă în instanţă.
 
El a explicat că, în contextul în care toate lucrările comisiei sunt informaţii clasificate şi se desfăşoară cu respectarea legii informaţiilor clasificate, toate celelelate audieri pot fi făcute fără să fie folosite mijloace de transmitere a informaţiilor audio-video securizate şi acreditate ORNISS.
 
Din câte ştiu, în instanţele din România domnul Ghiţă a fost prezent printr-o linie comercială„, a argumentat Claudiu Manda.
 
Preşedintele Comisiei SRI a spus că nu a fost stabilită o dată pentru audierea fostului deputat şi că nu a avut loc o discuţie cu acesta sau cu avocaţii săi pe tema unei eventuale audieri.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ilie Dobre, la un pas de moarte! A făcut preinfarct și a fost operat. Prima reacție a celebrului crainic radio. Exclusiv
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cât este indemnizaţia de plasament la final de 2025: tabel oficial în funcţie de judeţ
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet