Preşedintele din Burundi este primul şef de stat mondial care a murit din cauza coronavirusului

Președintele statului african, Burundi, Pierre Nkurunziza, a murit la vârsta de 55 de ani, din cauza coronavirusului, potrivit unor medici de la spitalul în care a fost internat.   
Romania TV
14 iun. 2020, 07:45
Preşedintele din Burundi este primul şef de stat mondial care a murit din cauza coronavirusului

Deşi iniţial, Guvernul țării anunțase cauza morții lui Pierre Nkurunziza un atac de cord, o sursă medicală din spitalul Karusi unde a murit Nkurunziza, a confirmat că președintele se afla în „suferințe respiratorii” înainte de moartea sa.

Medicii de la spitalul universitar Kamenge din Bujumbura au declarat pentru AFP că șeful institutului de sănătate publică a solicitat singurul ventilator al spitalului lor „în numele președinției”, luni, la 10 dimineața”.

Președintele a fost transportat la spitalul din Karusi, dar era „prea târziu”, „era deja mort”, a spus o sursă medicală din Karusi.

Citeşte şi: Statul Burundi este in DOLIU. Preşedintele african a murit la 55 de ani

Suspiciunile au fost ridicate, președintele a avut Covid-19 după ce soția sa a fost internată la sfârșitul lunii mai cu virusul. Un document medical văzut de AFP a dezvăluit că aceasta a fost testată pozitiv pentru coronavirus și a suferit „detresă respiratorie”.

Țara africană a anunțat moartea „neașteptată” a preşedintelui pe 9 iunie, declarând o săptămână națională de doliu. Guvernul nu a anunțat încă o dată pentru înmormântarea sa, dar marchează perioada de șapte zile de doliu național, timp în care a interzis muzica în baruri, cluburi de noapte și karaoke.

Potrivit unui comunicat al guvernului, președintele nu se simțea bine și sâmbătă, 6 iunie, a fost transportat la spital. Starea lui s-a îmbunătățit considerabil în următoarele ore, însă luni a suferit un infarct și, în ciuda eforturilor depuse, nu a mai putut fi salvat.

Citeşte şi: China: 57 de noi cazuri de infectare cu Covid-19, cel mai mare număr după 13 aprilie

Burundi a ales luna trecută un nou preşedinte, în persoana generalului în retragere Evariste Ndayishimiye, candidatul partidului CNDD-FDD aflat la guvernare.

Pierre Nkurunziza, care a fost acuzat în ţară şi în străinătate de represiune politică de la venirea sa la putere în 2005, urma să rămână în funcţie până în august, când noul preşedinte şi-ar fi început mandatul de şapte ani.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Șase jucători de la FCSB, la final de contract! Cine pleacă la finalul sezonului: “Decizia e la Gigi Becali!”
Capital.ro
Sporurile și beneficiile salariale care se elimină în România prin noua lege a salarizării: „De la 1 ianuarie 2027, se rade tot”
Playtech.ro
A început goana după angajați pentru sezonul de vară. Unde se fac cele mai multe angajări și ce salarii oferă firmele
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Îl striga Teo, Teo!” Filmul tragediei din Buzău, unde un băiețel de aproape 4 ani a fost sfâșiat de un câine. Mama lui a ajuns într-un suflet la locul tragediei
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Nicușor Dan e gata să numească un nou premier. Numele vehiculate pentru conducerea Guvernului
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi