Preşedintele PE: Nu am nicio îndoială cu privire la integritatea lui Victor Ponta

Preşedintele Parlamentului European, Martin Schulz, a declarat, joi la Bruxelles, că nu are nicio îndoială cu privire la integritatea premierului Victor Ponta, el răspunzând astfel unei întrebări legate de decizia Curţii Constituţionale cu privire la reprezentarea României la Consiliul European, scrie AGERPRES.
Romania TV
28 iun. 2012, 19:08
Preşedintele PE: Nu am nicio îndoială cu privire la integritatea lui Victor Ponta

Într-o conferinţă de presă, Schulz a spus că este la curent cu decizia Curţii Constituţionale a României. ‘Victor Ponta îmi este un vechi prieten, nu este pusă la îndoială prietenia noastra’, a menţionat politicianul socialist german.

Şefii de stat sau de guvern din Uniunea Europeană s-au reunit, joi după-amiază, la Bruxelles, unde au început lucrările Consiliului European de vară, pentru a adopta ‘Pactul pentru creştere şi locuri de muncă’, a lansa faza finală a negocierilor pentru viitorul cadru financiar multianual 2014-2020 şi a acorda oficial Muntenegrului statutul de candidat la aderarea la UE.

În invitaţia adresată statelor membre, preşedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, menţionează că provocarea la acest summit al UE este de a da, ‘mai mult ca oricând, un semnal într-o manieră clară şi concretă că facem tot ce este necesar pentru a răspunde crizei’.

În cursul serii, membrii Consiliului European vor examina, în vederea adoptării, ‘Pactul pentru creştere şi locuri de muncă’. De asemenea, Herman Van Rompuy va prezenta raportul cu privire la viitorul Uniunii Economice şi Monetare (zona euro), elaborat de preşedintele Consiliului European în cooperare cu Comisia Europeană, Eurogrupul şi Banca Centrală Europeană.

Reuniunea Consiliului European va fi urmată, vineri la prânz, de una a liderilor statelor din zona euro, la care va lua parte şi preşedintele BCE, Mario Draghi, urmând a fi analizate recentele evoluţii din zona euro. AGERPRES

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Cosmin Zuleam a fost găsit după doi ani! Asasinul lui Adrian Kreiner se ascundea în Indonezia
Fanatik.ro
„UEFAantasticul” de la FCSB este în doliu! Tatăl său a încetat din viață
Capital.ro
Reguli pentru ITP și permisul auto în Europa. Ghid pentru românii care se mută în străinătate
Playtech.ro
Din ce în ce mai mulţi români pun un burete abraziv în maşina de spălat rufe. Trucul nu a devenit viral degeaba
Adevarul
Taxele și impozitele în 2026, poveste fără sfârșit. „Doar la Slatina vezi așa ceva: taxe de vorbești singur, gunoi de-l mănânci, nu-l arunci”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Anunț pentru milioane de români! Sunt vizate centralele de apartament
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend