Preţul mediu pentru apartamentele din Capitală a scăzut, în aprilie, cu 1-2% faţă de luna martie

Preţul mediu solicitat de particulari pentru apartamentele din Capitală a scăzut, în aprilie, cu 1-2% faţă de luna martie, cu 2-4% faţă de luna ianuarie şi cu 5-6% faţă de luna aprilie 2013, conform unui studiu realizat de site-ul AnunturiParticulari.ro, remis, Agerpres.
Iulian Tudor
06 mai 2014, 13:20
Preţul mediu pentru apartamentele din Capitală a scăzut, în aprilie, cu 1-2% faţă de luna martie

Numărul ofertelor noi apărute pe piaţă în primele patru luni din 2014 este cu 10% mai mare faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. În perioada ianuarie-aprilie 2013, au fost scoase pe piaţă aproximativ 10.000 de apartamente, iar în lunile ianuarie-aprilie 2014 numărul de locuinţe oferite de particulari a fost de 11.000.

Preţul mediu solicitat de particulari pentru o garsonieră în luna aprilie 2014 a fost de 31.311 euro, cu 1% mai mic decât în luna martie 2014 şi cu 6% mai mic decât în urmă cu 12 luni, când acesta era de 33.363 euro. În primele patru luni din 2014, au fost oferite la vânzare 2.324 de garsoniere, faţă de 1.921 în primele patru luni din 2013. În aprilie 2014, proprietarii au scos pe piaţă 552 de garsoniere.

Citeşte şi GRILA NOTARILOR 2014: Vrei să vinzi sau să cumperi o casă? Ce taxe trebuie să plăteşti

Preţul mediu solicitat de particulari pentru un apartament cu două camere în aprilie 2014 a fost de 50.462 euro, cu 1% mai mic decât în luna precedentă şi cu 5% mai mic decât cel solicitat în urmă cu 12 luni când preţul mediu pentru un apartament cu două camere era de 53.307 euro. În primele patru luni din 2014, au fost oferite la vânzare 4.636 de apartamente cu două camere, faţă de 4.080 în primele patru luni din 2013. În aprilie, proprietarii au scos pe piaţă 1.038 de noi oferte pentru apartamentele cu două camere.

Pentru un apartament de trei camere, preţul mediu solicitat de particulari în aprilie 2014 a fost de 70.019 euro, cu 1% mai mic decât în martie şi cu 4% mai mic decât în luna aprilie 2013, când preţul mediu era de 72.978 de euro. În primele patru luni din 2014, au fost scoase pe piaţă 3.339 de apartamente de 3 camere, faţă de 3.004 în primele patru luni din 2013. În aprilie, proprietarii au scos pe piaţă 763 apartamente cu 3 camere.

Citeşte şi Preţurile apartamentelor noi s-au prăbuşit mai mult ca la cele vechi. Vezi harta preţurilor în ţară

Preţul mediu solicitat de particulari pentru un apartament cu patru camere în aprilie 2014 a fost de 92.813 euro, cu 2% mai mic decât în martie şi cu 6% mai mic decât în urmă cu 12 luni când preţul mediu era de 96.807 euro.

În primele patru luni din 2014, au fost oferite la vânzare 959 de apartamente cu patru camere, faţă de 950 în primele patru luni din 2013.

În aprilie, proprietarii au scos pe piaţă 208 apartamente cu patru camere.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a unit trioul pe care Gigi Becali îl visează la FCSB! Florinel Coman, Denis Drăguș și Florin Tănase au făcut spectacol în vacanță. Video
Capital.ro
Banca blochează accesul la banii din cont. Situația în care nu se poate retrage cash. Documentul care trebuie prezentat
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?