Preţurile au crescut în România de 7 ori mai mult faţă de media UE, în perioada 2000 – 2007 (Eurostat)

În perioada 2000-2007 preţurile la bunuri şi servicii în Uniunea Europeană au crescut, pe ansamblu, cu 36,5%, în timp ce în România au înregistrat un avans de 257%, arată datele publicate luni de Eurostat, potrivit Agerpres.
Romania TV
03 sept. 2018, 08:33
Preţurile au crescut în România de 7 ori mai mult faţă de media UE, în perioada 2000 - 2007 (Eurostat)

România a devenit membru al Uniunii Europene de la 1 ianuarie 2007.

Cele mai mari creşteri s-au înregistrat la „băuturi alcoolice şi ţigări”, unde la nivelul UE între 2000 şi 2007 s-a înregistrat o creştere de 92,1%, în timp ce în România creşterea a fost de 726,5%, şi la „educaţie”, creştere de 91,2% în UE comparativ cu o creştere de 297,3% în România.

În România, preţurile au crescut la toate bunurile şi serviciile în timp ce la nivelul UE, preţurile la „comunicaţii” au scăzut cu mai mult de 20% între 2000 şi 2007, iar preţurile la articole de îmbrăcăminte şi încălţăminte au rămas aproape stabile.

Potrivit Eurostat, între 2000 şi 2007 România a avut cele mai mari creşteri de preţuri la aproape toate categoriile de bunuri şi servicii, începând cu alimente şi băuturi non-alcoolice, creştere de 185,6% în România faţă de o creştere medie de 43,3% în UE, continuând cu chirii, apă, gaze şi electricitate, creştere de 536,5% în România faţă de o creştere medie de 57,2% în UE, transport, creştere de 338,3% în România faţă de o creştere medie de 41,2% în UE, restaurante şi hoteluri, creştere de 328% în România faţă de o creştere medie de 56,1% în UE, haine şi încălţăminte, creştere de 144,1% în România faţă de o creştere de doar 0,8% în UE, şi comunicaţii, creştere de 135% în România în condiţiile în care în UE au scăzut cu 21,7%.

Singurul indicator la care România nu este în top la majorarea preţurilor sunt serviciile şi produsele medicale, unde Ungaria a fost lider în UE cu o creştere de 156,8%, faţă de o creştere medie de 40,8% la nivelul UE. În România preţurile la serviciile şi produsele medicale au înregistrat o creştere 116,2%, a şaptea creştere înregistrată de una din ţările membre.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce relație există, de fapt, între Carlos Alcaraz și fotomodelul Brooks Nader: ”Cu cât apare mai des în știri, cu atât mai bine”
Capital.ro
Modul greșit de plată al pensiilor. Florin Călinescu cere lege nouă la pensiile private: Devine penal, nu?
Playtech.ro
Val de frig în România. Temperaturi cu 10 grade mai mici față de zilele trecute. Cât ține vremea urâtă, vești proaste de la meteorologi
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor