PREZIDENŢIALE 2014. Topul judeţelor cu cea mai mare prezenţă la vot. Teleormanul, mai jos decât în 2009

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. PREZENŢA LA VOT până la ora 13.00, la alegerile de duminică, a fost de 20,78%, potrivit datelor Biroului Electoral Central, informează România TV. În topul judeţelor cu cea mai ridicată prezenţă conduc Constanţa şi Teleorman. În 2009, la ora 13.00, pe primul loc se afla Teleorman cu 27,63%.
Iulian Tudor
02 nov. 2014, 11:54
PREZIDENŢIALE 2014. Topul judeţelor cu cea mai mare prezenţă la vot. Teleormanul, mai jos decât în 2009

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Cei mai mulţi români au ieşit la vot, duminică, până la ora 13.00, în judeţul Constanţa.

Potrivit datelor BEC, difuzate de România TV, topul judeţelor cu prezenţa cea mai ridicată este următorul: 

Constanţa – 24,33%

Teleorman – 24,21%

Olt – 24, 05%

Ilfov – 23,97%

Mehedinţi – 23,26%

În 2009, pe primul loc se afla Teleormanul, cu 27,63%, urmat de Dâmboviţa cu 25,32%, Mehedinţi – 25,74%, Ilfov – 25,32% şi Olt – 24,83%.

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014În topul judeţelor în care se înregistrează cea mai slabă prezenţă se află:

Satu Mare: 15,42%

Covasna: 15,59%

Maramures: 15,53%

Arad: 17,44%

Harghita: 17,45%

La nivel naţional, în mediul urban au votat, duminică, până la ora 13.00, 21,07% dintre alegători, iar în mediul rural 20,18%. 

La alegerile prezidenţiale din 2009, în primul tur de scrutin, prezenţa la vot la ora 13.00 a fost de 20,96%. În mediul urban au votat 20,12%, în mediul rural 22,10%.

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. În Bucureşti, prezenţa la vot, până la ora 13.00, a fost în 2009 de 19,71%. În 2014, în Capitală, prezenţa la vot este, până la ora 13.00, de 20,78%.

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Biroul Electoral Central (BEC) comunică, pe parcursul zilei de duminică, prezența la vot la alegerile prezidențiale la orele 11,30, 14,30, 17,30, 20,30 și 22,30.  Orele până la care secțiile de votare vor transmite informații către BEC sunt 10,00, 13,00, 16,00, 19,00 și 21,00. 

CITEŞTE ŞI REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. PREZENŢA LA VOT până la ora 10.00. Date oficiale BEC

BEC a mai stabilit că orele la care va fi comunicată prezența la vot în secțiile din străinătate la alegerile prezidențiale sunt 15,00, 21,00 din ziua votării și 1,00 și 9,00 — din ziua următoare zilei votării. 

CITEŞTE ŞI ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Românii aleg PREŞEDINTELE. Candidaţii au votat. Mesajul lui Băsescu LIVE TEXT

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014EXIT-POLL-URI. La ora 21,00, la închiderea vor fi difuzate primele rezultate ale EXIT-POLL-urilor.

BEC a acreditat mai multe institute de sondare a opiniei publice pentru realizarea de sondaje de opinie, la ieşirea de la urne: Asociatia Populară Wilfried Martens, BCS, CSOP, IRES, RATING POL, SOCIOPOL, CURS (Centrul de Sociologie Urbană şi Regională) şi Grupul de Studii Socio-Comportamentale Avangarde.

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Primele rezultate oficiale vor fi oferite de BEC, începând cu ora 2.00 din data de 3 noiembrie.

Astfel, potrivit deciziei BEC, rezultatele parţiale vot fi date publicității începând cu orele 2,00, 5,00, 9,00, 11,00, 17,00, 20,00, iar ora de referință a datelor prezentate va fi cu două ore în urmă față de momentul comunicării, adică 0,00, 3,00, 7,00, 9,00, 15,00, 18,00.

 

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Anunț important pentru toți cei care au contract cu PPC, Hidroelectrica, E.ON sau Engie. Care este, de fapt, „prețul corect” care trebuie să apară pe facturile românilor după 1 iulie
Capital.ro
Taxă pentru conducătorii auto în România. Șoferii, obligați să achite 2700 lei. Nu plătești, nu conduci
Playtech.ro
Stațiunea superbă din Grecia cu ape turcoaz și liniște totală, la prețuri mai mici ca pe litoralul românesc
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Care este adevărata relație a lui Simion cu Georgescu: „S-a debarasat deja de el”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Alexandru Corniș s-a îmbogățit cu ajutorul unei legume. Recoltează patru tone pe săptămână
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
A intrat cu Maserati în Loft! Dani Leș a revenit de 1 Mai la mare alături de iubita lui, cea mai tunată din România!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu imens în PSD. A lovit tragedia cu 2 zile înainte de alegeri: Îi vom păstra vie amintirea!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Milioane de români primesc 292 de lei în data de 8 mai! Sumele de bani intră direct pe card sau ajung prin poștă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare