Pricopie: La rectificare, educaţia primeşte mai mulţi bani, continuându-se trendul crescător din ultimii ani

Ministrul Educaţiei, Remus Pricopie, a declarat că la această rectificare, educaţia primeşte mai mulţi bani, continuându-se trendul crescător din ultimii doi ani.
Iulian Tudor
29 sept. 2014, 09:15
Pricopie: La rectificare, educaţia primeşte mai mulţi bani, continuându-se trendul crescător din ultimii ani

„Contrar informaţiilor vehiculate în spaţiul public, rectificarea bugetară este pozitivă pentru educaţie, sumele alocate acestui domeniu prioritar pentru guvernul Ponta înregistrând o creştere de peste 350 de milioane de lei. Numai prin Ordonanţa de Urgenţă adoptată săptămâna trecută, educaţia primeşte 50 de milioane de euro (aprox. 220 de milioane de lei), bani care vor fi alocaţi profesorilor ca sume forfetare, pentru dezvoltare profesională.

Concret, deşi are loc o reaşezare a diferitelor capitole ale bugetului de stat, ca urmare, în principal, a reducerii CAS, în realitate, educaţia primeşte bani în plus la această rectificare în cadrul bugetului general consolidat. Este vorba despre 134,4 miloane de lei, bani alocaţi, spre exemplu, prin intermediul bugetelor autorităților publice locale (sume defalcate din TVA) pentru plata salariilor în învăţământul preuniversitar sau pentru plata titlurilor executorii. De asemenea, tot prin proiectul de rectificare bugetară s-au majorat cu 28,4 miloane lei sumele pentru învăţământul superior de stat, pentru plata titlurilor executorii.

Pentru o înţelegere corectă a modului de alocare a resurselor financiare, este important să fie analizat nu doar bugetul de stat, ci şi bugetul general consolidat. Practic, la această rectificare, educaţia primeşte mai mulţi bani, continuându-se trendul crescător din ultimii doi ani. Astfel, bugetul educaţiei a avut în 2013, comparativ cu anul 2012, cea mai mare rată de creștere din cadrul UE (6,4%), iar pentru 2014, educaţia a primit, la începutul anului, 13% din bugetul naţional, cu 2 miliarde mai mult decât în 2013″, a precizat Remus Pricopie.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
George Puşcaş, out din lot la Dinamo – FCSB! Oficialii încearcă să îl aducă de urgenţă pe Alex Pop de la propria nuntă
Capital.ro
Vladimir Putin, prima reacție privind drona de la Galați: Rusia e pregătită să facă o anchetă, nimeni nu poate spune proveniența
Playtech.ro
Câți bani cash ai voie să ai la tine când pleci în vacanță. Regula pe care mulți români nu o cunosc
Adevarul
Majoritatea ucrainenilor susțin trimiterea de trupe pentru a apăra Polonia, țările baltice și Republica Moldova în cazul unei agresiuni ruse
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Mihai Stoica a pus mâna pe telefon și i-a chemat pe jucători să semneze cu FCSB: ”Gata, e rezolvat tot!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți