Prim-vicepreședintele PNL Brașov, reținut de DNA. Acuzațiile care i se aduc lui Liviu Cocoș

Procurorii anticorupţie au făcut, joi, percheziţii la Compania de Apă Braşov şi la locuinţele unor politicieni, într-un dosar de luare şi dare de mită, dar şi de trafic de influenţă, fiind vizaţi, printre alţii, directorul companiei şi un vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Braşov.
Alina Costache
19 sept. 2025, 12:04
Prim-vicepreședintele PNL Brașov, reținut de DNA. Acuzațiile care i se aduc lui Liviu Cocoș

UPDATE: Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) l-au reținut pe Liviu Cocoș, vicepreședintele filialei județene a PNL, fiind acuzat că ar fi încercat să obțină fraudulos postul de director general al Companiei de Apă Brașov.

Potrivit DNA, Cocoș le-ar fi promis reprezentanților unei companii care se ocupa independent cu această procedură de selecție că vor primi contracte publice din partea Apa Brașov SA dacă îl vor alege pentru un mandat plin. De asemenea, acesta ar fi angajat o rudă a președintei Consiliului de Administrație al companiei Apa Brașov SA, Carmen Țop Ferghete, în schimbul susținerii pentru procedura de selecție a directorului general.

Plus că o altă persoană, despre care procurorii susțin că avea influență în Consiliul de Administrație al companiei Apa Brașov SA, Liviu Dragomir, ar fi fost angajată de Liviu Cocoș pe un post de consilier tehnic, tot în schimbul susținerii.

„În realizarea demersului infracțional, suspectul Cocoș Liviu ar fi fost ajutat de suspecta Suciu Mirela (n.r. șefa Departamentului de resurse umane din cadrul companiei)”, mai spun procurorii anticorupție.

Pe lângă reținerea lui Liviu Cocoș, DNA i-a pus sub urmărire penală pe Liviu Dragomir (pentru trafic de influență), Carmen Țop Ferghete (luare de mită), Mirela Suciu (complicitate la cumpărare de influență și cumpărare la dare de mită) și pe reprezentanții companiei SC Ewora Resurse Umane SRL.

Știrea inițială

Perchezitii la Consiliul Judetean Brasov! Vizați sunt vicepresedintele institutiei si directorul companiei de apa. Sunt acuzatii grave de luare de dare de mita.

Percheziţiile au loc la sediile unor instituţii publice şi la locuinţele unor oameni politici, între care noul director general al Companiei de Apă, Liviu Cocoş, prim-vicepreşedintele filialei locale a liberalilor braşoveni şi unul dintre vicepreşedinţii Consiliului Judeţean Braşov. În dosar ar fi cercetat şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Braşov, liberalul Todorică Constantin Şerban.

Majoritatea percheziţiilor se desfăşoară în judeţul Braşov, dar sunt făcute două percheziţii şi în judeţul Galaţi, acuzaţiile din dosar vizând dare de mită, luare de mită şi trafic de influenţă, precizează sursele citate.

Citește și: Cum speră Călin Georgescu să scape de dosarul în care este acuzat de instigare şi complicitate la infracţiuni împotriva ordinii constituţionale. Ce ar putea decide Curtea de Apel

Potrivit publicaţiei transilvania365.ro, Compania de Apă este de mai mulţi ani în centrul atenţiei, după ce, deşi are pierderi de apă de peste 40%, fostul director general interimar a încasat un salariu de peste 71.000 de lei brut pe lună (aproximativ 14.600 de euro), adică un salariu net de peste 40.000 de lei (aproximativ 8.500 de euro). Salarii apropiate aveau şi ceilalţi directori ai companiei, mai precizează aceeaşi sursă.

Actualul director general al Compnaiei de Apă Braşov, Liviu Cocoş, a fost primar al staţiunii Predeal, din judeţul Braşov, până în iunie 2017, când prefectul de la acea vreme al judeţului a emis ordinul de încetare de drept, înaintea expirării perioadei normale, a mandatului său.

Ordinul prefectului a avut la bază o sentinţă penală pronunţată de Judecătoria Braşov, rămasă definitivă prin decizie a Curţii de Apel Braşov, prin care Liviu Cocoş a fost condamnat la pedeapsa de un an de închisoare pentru abuz în serviciu contra intereselor persoanelor.

Citește și: Dezvăluiri de ULTIMĂ ORĂ din rechizitoriul lui Călin Georgescu! De ce a refuzat să i se toarne ceai la întâlnirea conspirativă cu Horațiu Potra

Liviu Cocoş a fost acuzat, alături de 12 consilieri locali, că a atribuit preferenţial, în 2011, locuinţe ANL unor persoane care aveau un punctaj mai mic decât alţi beneficiari înscrişi pe listă.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ilie Dobre, la un pas de moarte! A făcut preinfarct și a fost operat. Prima reacție a celebrului crainic radio. Exclusiv
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cât este indemnizaţia de plasament la final de 2025: tabel oficial în funcţie de judeţ
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet