Prima BOMBĂ la Australian Open 2018. Ce au făcut Irina Begu şi Monica Niculescu

AUSTRALIAN OPEN 2018. Venus Williams a fost eliminată de Belinda Bencic în primul tur de la Australian Open, scor 6-3, 7-5, cel mai mare șoc de pe Rod Laver Arena. Irina Begu s-a calificat după un meci dramatic, iar Monica Niculescu a fost eliminată.

15 ian. 2018, 06:42

AUSTRALIAN OPEN 2018. Venus Williams, 37 de ani, era clasată pe locul 5 WTA și putea vâna prima poziție dacă lua trofeul. Nu a fost cazul, în condițiile în care Belinda Bencic s-a dovedit incredibil de greu de trecut, încurajată din tribune de părinții lui Roger Federer. De asemenea, Dominika Cibulkova, finalistă în 2014 la Australian Open, a fost eliminată în primul joc, împotriva estonei Kaia Kanepri, scor 6-2, 6-2. Nume important pentru tenisul feminin, Cibulkova continuă să nu se regăsească.  Sloane Stephens, campioană la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului, a fost eliminată încă din primul tur. Jucătoarea americană a fost eliminată în primul tur de chinezoaica Duan, scor 6-2, 6-7, 2-6. În schimb, Jelena Ostapenko a câștigat categoric în fața Francescăi Schiavone, 6-1, 6-4.

Kiki Bertens (NED) – Catherine Bellis (USA) 6-7, 6-4, 6-2

AUSTRALIAN OPEN 2018. Irina Begu a reușit o revenire fantastică în partida din primul tur cu Ekaterina Makarova si merge în runda secundă, scor 3-6, 6-4, 8-6. Jucătoarea noastră a fost condusă cu set și 4-0, însă a jucat fantastic din acel moment. A câștigat 7 game-uri consecutive pentru 6-4 și 1-0 cu break în decisiv. După o pauză de vestiar, rusoaica a început să-și revină, iar ultimul act a fost plin de dramatism. Begu a făcut rapid break, însă Makarova a revenit neașteptat.  S-a desprins la 5-2 înainte să înceapă ploaia la Melbourne. De la cabine, Irina Begu a jucat impecabil și a obținut o victorie cu 8-6 în decisiv.

AUSTRALIAN OPEN 2018. Deși era favorită, Monica Niculescu a pierdut în minimum de seturi în fața nemțoaicei Mona Barthel, scor 4-6, 5-7. Niculescu a pierdut de fiecare dată când trebuia să rămână în set, la 4-5, respectiv 5-6.

AUSTRALIAN OPEN 2018.Mihaela Buzărnescu joacă, luni, cu Caroline Wozniacki, iar Simona Halep debutează, marţi, contra necunoscutei Destanee Aiava.