Prima ediţie a Târgului Naţional pentru Artizanat şi Meşteşuguri, la Romexpo

Bucureştenii sunt aşteptaţi la prima ediţie a Târgului Naţional pentru Artizanat şi Meşteşuguri, care se va desfăşura în perioada 16 - 20 octombrie 2013, la Romexpo.
Iulian Tudor
15 oct. 2013, 15:54
Prima ediţie a Târgului Naţional pentru Artizanat şi Meşteşuguri, la Romexpo

Manifestarea, organizată de Departamentul pentru IMM-uri, Mediu de Afaceri şi Turism, va reuni 200 dintre cei mai pricepuţi meşteşugari din ţară, anunţă Agerpres.

Pe toată perioada desfăşurării târgului, vizitatorii vor putea achiziţiona produse finite artizanale autohtone din diferite regiuni ale României. Artizanii vor face demonstraţii la faţa locului, prezentând astfel vizitatorilor rezultatul tradiţiei româneşti de odinioară.

Covoare ţesute manual, ii, ştergare, ceramică tradiţională, păpuşi folclorice, măşti, articole din sticlă, piele, lemn şi fier sau bijuterii şi mic mobilier artizanal vor fi doar o parte dintre produsele expuse.

Pe parcursul celor cinci zile, vizitatorii pot lua parte la ateliere de creaţie, unde pot realiza chiar ei diverse obiecte.

„Avem o ţară plină de tradiţii, de oameni talentaţi şi meşteşugari pricepuţi, aşa că trebuie să aducem în faţa publicului toate acestea. Prin intermediul acestui eveniment, în care partea expoziţională şi evenimentele se completează reciproc, ne propunem să aducem în prezent aceste tradiţii şi produsele rezultate, reamintind vizitatorilor bogata moştenire culturală pe care o avem”, a spus ministrul delegat pentru IMM-uri, Mediu de Afaceri şi Turism, Maria Grapini.

Târgul Naţional pentru Artizanat şi Meşteşuguri va putea fi vizitat zilnic, la Romexpo, între 16 şi 20 octombrie, între orele 10.00 şi 18.00. Preţul unui bilet de intrare este de 15 lei.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Top 10 recorduri care pot fi doborâte la Cupa Mondială 2026. Performanța uriașă de care sunt aproape Messi și naționala Argentinei
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 11 iunie. Unde găsesc șoferii cea mai ieftină benzină și motorină. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Ce salariu trebuie să câștigi pentru un apartament de 200.000 de euro? Dilema unui cuplu din București a stârnit o dezbatere aprinsă
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Ce transfer a făcut FCSB: ”E bun, e foarte bun. Am jucat împotriva lui”
MediaFlux
Recrutare masivă în Armata Română. Anunțul Ministrului Apărării
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți