Prima sedință a Coaliţiei de guvernare din acest an. Alegerile prezidenţiale, pe 4/18 mai 2025, Crin Antonescu rămâne candidatul Coaliţiei UPDATE

Liderii coaliţiei au decis reluarea alegerilor prezidenţiale în luna mai şi menţinerea lui Crin Antonescu candidat comun, dar după ce se vor efectua şi sondaje de opinie.
Filip Stan
08 ian. 2025, 19:00
Prima sedință a Coaliţiei de guvernare din acest an. Alegerile prezidenţiale, pe 4/18 mai 2025, Crin Antonescu rămâne candidatul Coaliţiei  UPDATE

UPDATE: Primul tur al alegerilor prezidențiale se va desfășura pe 4 mai, în timp ce al doilea tur este programat pentru 18 mai. Tot pe 4 mai, vor fi organizate alegeri parțiale pentru primăriile din Zalău și Bușteni, pentru șefia Consiliului Județean Bihor și în 13 comune din țară.

În cadrul ședinței, liderii Coaliției au convenit să rămâne la varianta Crin Antonescu drept candidat unic al alianței la alegerile prezidențiale. Surse politice afirmă că această decizie a fost luată cu scopul de a consolida sprijinul electoral și de a evita fragmentarea voturilor.

Înainte de validarea oficială, vor fi realizate sondaje de opinie pentru a evalua poziționarea candidatului în preferințele publicului. De asemenea, surse din PSD indică faptul că luni, 13 ianuarie, Consiliul Politic Național al partidului ar putea formaliza sprijinul pentru Crin Antonescu, oferindu-i o platformă solidă pentru campanie.

Liderii coaliţiei de guvernare se reunesc, miercuri, de la ora 17.00, în prima şedinţă din 2025, pe agendă urmând să fie discuţii privind stabilirea datei alegerilor prezidenţiale, dar şi despre candidatul comun al alianţei, în urma anunţului lui Crin Antonescu privind suspendarea candidaturii sale şi calendarul adoptării bugetului pe 2025.

UPDATE: se pare că vom merge la urne pe 4 și 18 mai. Astfel, primul tur va avea loc pe data de 4 mai, iar cel de al doilea tur va fi organizat pe 18 mai. De asemenea, pe 4 mai vor fi organizate și alegeri parțiale pentru primăriile din Zalău și Bușteni, precum și pentru șefia CJ Bihor.

UPDATE:  La Palatul Victoria au ajuns deja Marcel Ciolacu, Tanczos Barna, Mihai Tudose, Alfred Simonis, Paul Stănescu și Varujan Pambuccian. Aceștia se vor întâlni pentru a discuta despre calendarul alegerilor prezidențiale, candidatul comun și bugetul pe anul 2025.

Conform surselor, se analizează posibilitatea ca atât primul, cât și al doilea tur al alegerilor prezidențiale să se desfășoare în luna mai. Aceasta deoarece luna martie ar fi considerată prea devreme, având în vedere că nu există încă un candidat validat al coaliției.

În privința calendarului alegerilor prezidenţiale sunt luate în considerare mai multe date, fie înainte de sărbătorile de Paşte sau după luna aprilie.

Este aşteptată şi o discuţie privind candidatul comun al alianţei pentru alegerile prezidenţiale, după ce Crin Antonescu, anunţat iniţial de liderii celor trei partide ca şi candidat al coaliţiei, a declarat că la acest moment consideră suspendată candidatura sa din partea Coaliţiei pentru alegerile prezidenţiale din 2025. Liberalul şi-a argumentat decizia spunând că, în primul rând, nu a fost încă stabilită nicio dată a alegerilor, iar în al doilea rând nu a existat un vot unanim din partea membrilor Coaliţie.

„Eu declar suspendat acest acord şi, în consecinţă, şi calitatea mea de candidat. Eu nu am ezitat, eu nu dau înapoi, eu sunt dispus, dar cred că trebuie să fim oameni de onoare şi oameni serioşi”, a spus, sâmbătă seară, Crin Antonescu la Digi 24.

Citește și: Sondaj alegeri prezidenţiale 2025, comandat de Nicuşor Dan. Finală între Călin Georgescu şi Crin Antonescu

 

Ilie Bolojan: Crin Antonescu este susţinut de PNL pentru a fi candidatul coaliţiei de guvernare la Preşedinţie

Duminică după-amiază, preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a exprimat susţinerea, în continuare, a partidului pe care îl conduce pentru Crin Antonescu. Bolojan a dat asigurări că Antonescu este în continuare, din punctul de vedere al PNL, candidatul Coaliţiei pentru alegerile prezidenţiale din 2025. Bolojan a afirmat că Antonescu are dreptate atunci când spune că trebuie urgentat calendarul electoral şi că trebuie modificată legislaţia pentru ca un candidat independent să poată avea reprezentanţi şi în secţiile de votare, nu doar in Biroul Electoral Central.

Citește și: Crin Antonescu denunţă „atacurile de campanie”, venite inclusiv din partea unor „vechi prieteni din propaganda băsistă”

 

Premierul Marcel Ciolacu, surprins de decizia lui Crin Antonescu: „Vom avea o discuţie”

Liderul PSD Marcel Ciolacu s-a arătat surprins de decizia lui Crin Antonescu de a se autosuspenda din calitatea de candidat al Coaliţiei şi a anunţat că va avea o discuţie cu acesta.

Kelemen Hunor: Crin Antonescu are dreptate. Data alegerilor trebuie stabilită cât mai repede, nu putem tergiversa

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că liberalul Crin Antonescu are dreptate şi că data alegerilor trebuie stabilită cât mai repede.

“Această perioadă de sărbători, Crăciun, Revelion nimeni nu a avut posibilitatea de a face un plan şi o strategie pentru alegerile prezidenţiale. Poate că au fost şi comunicatori care nu au fost exact pe linia acordului de coaliţie. Dar acolo are dreptate Crin Antonescu: data alegerilor trebuie stabilită cât mai repede, nu putem tergiversa, nu putem amâna stabilirea datei alegerilor. Săptămâna care urmează trebuie o decizie care să se transforme în OUG şi apoi în Hotărâre de Guvern, iar aceste alegeri prezidenţiale trebuie făcute înainte de sărbătorile pascale”, a declarat Kelemen Hunor la Europa FM.

Liderul UDMR, uniune care face parte, alături de PSD şi PNL, din coaliţia de guvernare, spune că nu trebuie lăsată impresia că cineva doreşte să amâne alegerile, pentru că aşa ceva nu există în coaliţie.

Potrivit liderului Uniunii Demotrate a Maghiarilor din România, forurile de conducere ale fiecărui partid din Coaliţie urmează să valideze candidatura lui Crin Antonescu.

„La UDMR nu este nici o problemă, vom face asta curând, şi sunt sigur că şi celelalte partide vor face la fel”, a mai declarat Kelemen Hunor.

 

Liderii coaliţiei trebuie să stabilească şi calendarul adoptării bugetului de stat pe 2025 şi dacă vor convoca Parlamentul în sesiune extraordinară pentru adoptarea legii.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Câți bani a pierdut, de fapt, FCSB după înfrângerea cu Bologna. Suma este uriașă și îi asigura bugetul de transferuri lui Gigi Becali
Capital.ro
Românii care nu vor primi buletin cu cip. MAI va elibera vechiul tip de buletin doar acestor 5 categorii
Playtech.ro
Câte grade trebuie să aibă apa din calorifere. Factura scade cu 30%
Adevarul
Plătim asigurări de sănătate enorme, ba mai scoatem și bani în plus din buzunar. Cât cheltuim anual pentru servicii medicale suplimentare
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Momentul în care o mașină este strivită de un TIR scăpat de sub control, în localitatea Drăgușeni! Șoferul mașinii și pasagerul au murit PE LOC
Cancan.ro
Tragedie fără margini! Fiica unui celebru prezentator TV a murit la 19 ani
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Ajutor de stat pentru copii și pensionari. Ministrul Muncii anunță 4 miliarde de lei alocate din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi