Prima semifinală live de la Românii au talent, sezonul 14! Cei mai talentați concurenți luptă pentru un loc în marea finală: „Ești absolut senzațională!”

Vineri, 17 mai, a avut loc prima semifinală live de la Românii au Talent. 25 de concurenți luptă pentru a ajunge în marea finală.
Alina Costache
17 mai 2024, 23:31
Prima semifinală live de la Românii au talent, sezonul 14! Cei mai talentați concurenți luptă pentru un loc în marea finală: „Ești absolut senzațională!”
Spectacol de milioane în prima semifinală de la Românii au talent

UPDATE: Maria Clara Postelnicu, Lae Dreghici, Calis Thenics România, Erica Popa, Violeta Botezatu, Senayet Asefa, Karlos Tănăsucă, Aniela Ravineala, Eduard Anghelescu, Mia Rusu, Emanuel Barica, Van sunt cei 12 concurenți care s-au luptat, vineri seară, pentru un loc în marea finală Românii au talent 2024.

Prima semifinală Românii au talent a fost una spectaculoasă, iar publicul a ales primii cinci finaliști. Cei cinci concurenți cu care ne vedem în marea finală Românii au talent sunt:

 

Eduard Anghelescu

Karlos Tănăsucă

Calis Thenics România

VAN

Emanuel Barica

Acestora li se vor alătura alți cinci săptămâna viitoare, dar și un alt concurent, care va primi wild card de la cei patru jurați, la finalul celei de-a doua semifinale. Astfel, 11 curajoși vor da lupta pentru premiul cel mare, în valoare de 120.000 de euro, într-un show de neratat.

Andi, Andra, Dragoș  Bucur și Mihai Bobonete au propus doi concurenți pentru premiul de originalitate. Cei doi sunt: Karlos Tănăsucă și VAN.

În prima semifinală a sezonului 14 de la Românii au talent, Erica Popa, o fetiță de doar 9 ani, a oferit un spectacol impresionant de balet. Prestația sa i-a emoționat pe cei din juriu, dar și pe cei din public.

Andra: „Prestația asta… Ești extraordinară! Sunteți fenomenali! Generația ta”.

Andi Moisescu: „Ești absolut senzațională!”

Mihai Bobonete: „Te-ai descurcat foarte bine și mi-a plăcut cum a arătat totul!”

Dragoș Bucur: „Am văzut foarte multă dăruire. Îți place mult, mult, mult ceea ce faci. Asta ajunge și la noi și dincolo de ecrane”.

Citește și: Câştigător Românii au talent 2024. S-a scurtat lista celor care se bat pentru premiul de 120.000 de euro

În timpul audițiilor, Erica a dat dovadă de o tehnică perfectă în dansul ei, iar publicul a simțit toată emoția și energia transmise de ea. Erica este din Constanța și iubește dansul contemporan. Merge la cursuri de dans, iar inițiativa a venit din partea mamei sale, care a insistat să o înscrie la aceste cursuri, pentru a o ajuta să se dezvolte.

La doar 11 ani, a încântat publicul de la Românii au talent cu vocea sa

Tot în prima semifinală de la Românii au talent, Maria Clara Postelnicu a deschis show-ul cu o interpretare de excepție a piesei Bohemian Rhapsody și a reușit să stârnească cele mai puternice emoții în rândul publicului.

Jurații și-au arătat aprecierea pentru momentul excepțional oferit de fata de 11 ani.

„Doamne, ce frumos se aude. Mi-am schimbat părerea față de audiții. Mi se pare că e chiar mai bine decât era în audiții, ceea ce m-a pus un pic pe gânduri. La un moment dat am avut impresia că sunt la finala de la Vocea României și nu la semifinala de la Românii au Talent. Am intrat în panică. E foarte talentată. Lucrurile se văd cu ochiul liber și se aud cu urechi bune. Eu zic că doar finala de la Vocea României te mai desparte de ceea ce cred eu că meriți tu”, a spus Andi Moisescu.

Citește și: Fratele Mădălinei Manole, reacție neașteptată când a văzut că Rebeca Rizea, fetița de la Românii au Talent cu timbrul regretatei artiste, nu a primit Golden Buzz: „E mafie!”

„Un început absolut extraordinar. De abia așteptam să înceapă semifinala, de fapt semifinalele. Clar ai făcut așa cum trebuie, adică te-ai ridicat la nivelul de live-uri de Românii au Talent și de sezon fenomen. Nu că e o evoluție de la audiții. Te-ai descurcat extraordinar ținând cont de ceea ce ai ales să cânți și de partitură. E o melodie foarte grea. Ai fost acolo. Mi-a plăcut toată treaba cu corul. Mi se pare că așa ar trebui să înceapă orice fel de semifinală”, a completat Mihai Bobonete.

„Clara, fără nicio îndoială pot să spun asta în numele colegilor mei, tu ne-ai cucerit inimile încă din timpul audițiilor. În seara aceasta sunt convins că ai cucerit și inimile telespectatorilor și inimile internauților. Clara, e bine de tot ce am auzit și așa cum a zis colegul meu Mihai, acesta e un început demn de semifinalele Românii au Talent”, a spus și Dragoș Bucur.

„Vreau să scot în evidență faptul că atunci când te urci pe această scenă e foarte greu să-ți stăpânești emoțiile, mai ales să deschizi o seară de gală. Ea are doar 11 ani și a cântat impecabil. Este un copil atât de talentat. Sunt foarte mândră de tine că ai ajuns aici. Prevăd un viitor extraordinar pentru tine. Ești fenomenală”, a continuat Andra, impresionată de vocea fetiței de 11 ani.

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Cât trebuie să mănânci, de fapt, la vârsta de 50 de ani. Cele mai bune sfaturi ale unui nutriționist celebru
Capital.ro
Cartea de identitate trebuie schimbată neapărat. Românii sunt obligați. Anunț oficial de la Primărie
Playtech.ro
Cine se bate pe averea de 250 de milioane de euro a lui Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu nu are nicio șansă
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Israelul publică noi fotografii cu liderul de facto al Hamas. Cum încearcă să se ascundă ultimul comandant de rang înalt rămas în viață
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Inflația explodează în România. Avertisment crunt din partea BNR
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 21 - 28 iulie 2025: Se dezlănțuie haosul pentru nativi! Se vor confrunta cu certuri, secrete și despărțiri
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, prima REACȚIE după moartea lui Felix Baumgartner. A postat un mesaj sfâșietor
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Capital.ro
Președintele Nicușor Dan, anunțul serii despre pensii: Eu am spus că a fost o greșeală...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO Noi detalii despre accidentul în care a murit Felix Baumgartner. Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul
Fiica lui Sebastian Burduja a murit la 3 ani
MediaFlux
Vârsta de pensionare crește la 70 de ani! Se va aplica tuturor persoanelor născute după 31 decembrie 1970. Dezbateri privind noua lege într-o țară europeană
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Hidrocentrala Răstolița renaște după trei decenii de pauză. Ministrul Energiei: „Fac tot ce ţine de mine ca să deblochez situatia”