Prima victimă a CM 2014. A vrut să vadă toate meciurile, dar A MURIT de oboseală după două zile

Un tânăr chinez, în vârstă de 25 ani, a încetat din viaţă la sfârşitul săptămânii trecute, în oraşul Suzhou (estul Chinei), din cauza oboselii acumulate după mai multe nopţi nedormite, pentru a putea urmări partidele Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia.
Daniel Spătaru
16 iun. 2014, 08:43
Prima victimă a CM 2014. A vrut să vadă toate meciurile, dar A MURIT de oboseală după două zile

Tânărul a fost găsit fără suflare în locuinţa sa, în faţa televizorului pornit pe canalul care difuza meciurile de fotbal, la câteva ore după înfrângerea suferită de Spania în faţa Olandei (scor 1-5), care s-a încheiat în jurul ore 5.00 dimineaţa în China.

Conform agenţiei Xinhua, citate de Agerpres, corpul tânărului decedat a fost transportat la Spitalul Popular din Xiangchang, ai cărui medici au precizat că moartea ar putea avea legătură cu o excesivă lipsă de somn, însă cauza exactă a decesului nu a fost deocamdată stabilită, nefiind exclus nici un posibil atac de cord.

Citeşte şi CM 2014. SCANDAL în Croaţia, jucătorii naţionalei au fost fotografiaţi GOI, la piscină FOTO

Decalajul orar dintre China şi Brazilia îi obligă pe fanii chinezi să facă nopţi albe pentru a putea viziona în direct partidele turneului final.

Şi la ediţiile anterioare ale Cupei Mondiale, din 2006 (Germania) şi 2010 (Africa de Sud), s-au publicat informaţii referitoare la suporteri chinezi care au suferit traume fizice, inclusiv decese, după multe nopţi nedormite, pentru a urmări echipe precum Spania, Italia sau Brazilia, favoritele iubitorilor fotbalului din Asia.

Xinhua precizează totodată că, de la debutul Cupei Mondiale de fotbal 2014, poliţia chineză a depistat 5.700 de şoferi care conduceau sub influenţa alcoolului. Cu ocazia competiţiei din Brazilia, Ministerul chinez al Securităţii Publice a organizat o campanie naţională pentru a-i convinge pe şoferi să nu se urce la volan după ce au consumat alcool. În acest scop, agenţi ai poliţiei au fost plasaţi în apropierea restaurantelor, barurilor şi cluburilor karaoke frecventate de iubitorii fotbalului.

Citeşte şi Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Febra sportului cuprinde întreaga familie

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Câţi bani a încasat Darius Olaru de la FCSB în şase ani! Suma uriaşă câştigată de fostul căpitan al roș-albaștrilor
Capital.ro
Regula pe care trebuie să o știe toți proprietarii. Administratorul blocului nu poate interveni în aceste cazuri. Vecinul trebuie notificat
Playtech.ro
Când vor fi plătite pensiile în iulie 2026. Pensionarii ar putea primi banii mai devreme
Adevarul
Topul destinațiilor de vacanță din Europa în care verile sunt răcoroase, iar peisajele, uluitoare
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Terorizat de un cămătar, Gigi Becali a luat o decizie neașteptată: ”Nu sunt mândru!”
MediaFlux
Arma secretă a lui Donald Trump. Membrii cabinetului său o mănâncă zilnic
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?