Primarul din Cluj-Napoca, Sorin Apostu, a fost reţinut pentru luare de mită

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, a fost reţinut pentru 24 de ore. El este acuzat de luare de mită. Apostu va fi dus joi la Curtea de Apel cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile. 100.000 de euro este şpaga vehiculată în dosarul în care este implicat împreună cu soţia.
Romania TV
09 nov. 2011, 20:25
Primarul din Cluj-Napoca, Sorin Apostu, a fost reţinut pentru luare de mită

Cei 100.000 de euro primiţi ca mită de primarul Sorin Apostu ar fi venit prin intermediul cabinetului de avocatură condus de soţia sa, Monica Apostu, informează RTV. Banii proveneau de la firme care încheiau contracte cu primăria din Cluj-Napoca.

Sorin şi Monica Apostu au fost audiaţi miercuri la sediul DNA Cluj, după ce procurorii anticorupţie au făcut mai multe verificări atât la sediul Primăriei Cluj-Napoca, dar şi la locuinţa soţilor Apostu şi la cabinetul de avocatură al soţiei edilului. Potrivit declaraţiei de avere a primarului, el deţine împreună cu soţia sa un teren de şase hectare în Mureş, un apartament, trei case şi un autoturism de lux.

 

Soţii Apostu sunt reprezentaţi de avocatul Gheorghiţă Mateuţ, cel care îl reprezintă şi pe vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj Radu Bica. Săptămâna trecută, vicepreşedintele Consiliului Judeţean a fost arestat preventiv pentru luare de mită, într-un dosar legat tot de licitaţiile organizate de municipalitate. Radu Bica este acuzat de procurorii DNA că a primit 25.000 de euro pentru a uşura câştigarea unei licitaţii.

Sorin Apostu este cunoscut ca un apropiat al preşedintelui PDL, Emil Boc. Presa îl numea chiar „umbra lui Boc”. Primarul Sorin Apostu este preşedinte al organizaţiei Cluj-Napoca a PDL şi vicepreşedinte al filialei judeţene a partidului, el intrând în politică în 1999 şi ajungând primar în 2009, după ce Emil Boc a demisionat din această funcţie, fiind desemnat premier.

Sorin Apostu nu este singurul primar acuzat pentru luare de mită. Vezi care primari PDL au mai fost acuzaţi de corupţie

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Totul pentru event! Universitatea Craiova a plătit 50.000 euro pentru un zbor charter de 20 de minute până la Sibiu
Capital.ro
Un guvern tehnocrat ar putea schimba radical scena politică din România. Avertisment de la directorul INSCOP: Ar fi o catastrofă
Playtech.ro
Sute de turişti români, păcăliţi pe litoral. Cum au plătit pentru cazări care nu există
Adevarul
Avocatul Poporului contestă la CCR ordonanța de urgență adoptată după moțiune și acuză Guvernul de sfidare a Parlamentului
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind miliardele din SAFE! Legea a ajuns la CCR!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi