Primarul din Negreşti, absolvit de acuzaţia că ar fi ucis câini comunitari

Primarul oraşului vasluian Negreşti, Vasile Voicu, reclamat de o fundaţie pentru ocrotirea animalelor că ar fi ucis câini comunitari, a fost găsit nevinovat de către poliţişti în urma cercetărilor desfăşurate de aceştia în condiţiile în care nu au fost identificaţi maidanezii care ar fi fost omorâţi, informează Mediafax.
Romania TV
26 sept. 2013, 19:25
Primarul din Negreşti, absolvit de acuzaţia că ar fi ucis câini comunitari

Poliţiştii vasluieni au dat soluţia de „neînceperea urmăririi penale” în dosarul instrumentat pe numele primarului din Negreşti, Vasile Voicu, în urma unei plângeri depuse de Asociaţia de protecţie a animalelor „Veravet” Bucureşti, care reclama uciderea câinilor comunitari din oraş.

În plângerea penală depusă la Poliţie, asociaţia susţinea, în baza unei sesizări făcute de o femeie din Negreşti, că pe străzile şi într-un padoc din oraş ar fi fost găsiţi maidanezi omorâţi de către angajaţi ai primăriei, la ordinul edilului Vasile Voicu.

„În urma cercetărilor desfăşurate de poliţişti, s-a constatat că, în primul rând, în oraşul Negreşti nu există un padoc pentru adăpostirea câinilor comunitari. Totodată, în perioada în care se susţine că ar fi apărut acele animale ucise nu s-au găsit câini morţi, şi nici nu a existat sesizări la unitatea sanitar-veterinară din Negreşti cu privire la acest aspect. În aceste condiţii, reclamaţia este neîntemeiată, fiind dată soluţia de neîncepere a urmăririi penale a primarului Vasile Voicu”, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Vaslui, Mihaela Ştraub.

Pe lângă primarul din Negreşti, vizaţi de reclamaţiile Asociaţiei Veravet Bucureşti au fost şi salariaţii serviciului de salubrizare din oraş, găsiţi şi ei nevinovaţi în acelaşi dosar penal în care cercetările s-au desfăşurat în baza Legii 205/2004 privind protecţia animalelor.

DailyBusiness
Traian Băsescu îl sfătuiește pe Ilie Bolojan în relația cu PSD. „Să vedem cine va îndrăzni să pice Guvernul”
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Prezentatoarea celebră care a renunțat la televiziune după 19 ani de carieră. Plecarea sa i-a lăsat „mască” pe toți. „A demisionat dintr-o dată”
Capital.ro
Decizie în România privind cartea electronică de identitate. Au fost tăiate de pe listă 1,5 milioane de persoane
Playtech.ro
Cum se calculează corect întreținerea la bloc și ce poți face dacă suma ți se pare prea mare
Adevarul
Cea mai amplă misiune secretă a Mossad în Iran: „O mică armată” de peste 100 de agenți infiltrați înaintea atacurilor aeriene
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Neluțu Varga, replică necruțătoare: ”Cere bani de la toată lumea și vorbește de alții! Mi-a zis Gigi Becali să mă feresc de el că e nebun, se crede Agentul 007”
MediaFlux
Cum se vor folosi cardurile de energie. Detaliul important de pe facturi, explicat de ministrul Energiei
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor